با خواص آلوئه ورا، پوست و مویی سالم و جذاب دارید

خواص آلوئه ورا برای درمان بسیاری از بیماری ها همچون زخم معده، استرس، ایدز، دیابت و … مفید است.
خصوصا این گیاه برای تقویت و افزایش کیفیت پوست و مو کارایی بالایی دارد که در این مقاله به شکل کامل به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید صاحب پوست و مویی سالم و درخشان باشید تا پایان با ما باشید … .

آلوئه ورا چیست؟

آلوئه ورا که در ایران با نام صبر زرد هم شناخته می شود گیاهی علفی می باشد و از برگ هایی بلند و سفت و ضخیم تشکیل شده است.
آلوئه ورا کلمه ای است که در اصل عربی بوده است چراکه از واژه آلوئه گرفته شده و آلوئه واژه ای عربی است. و از جهت لغوی معنای ماده ای درخشان و تلخ را دارد.
در حاشیه این گیاه برگ هایش مقداری حالت پیچ و خم دارند و همچنین دارای تیغ هم می باشند.
آلوئه ورا دارای گل هایی است که حالتی شاخه ای دارند و در آخر محور ساقه آن، گلدار است و رنگ آن هم سبز متمایل به زرد می باشد.
جالب است، در حالی که آلوئه ورا از خانواده سوسنیان است ولی شکل ظاهری آن خیلی شبیه به کاکتوس می باشد.
این گیاه متعلق به منطقه آفریقا است. و در برخی از کشور ها آنرا با نام هایی چون گیاه جاودانگی و گیاه ملکه و گیاه دارویی می شناسند.
اولین انسان هایی که از آلوئه ورا استفاده کردند، مردم مصر بودند که از آن برای بهبودی سوختگی یا درمان زخم ها و عفونت ها استفاده می کردند.
بعد از آنها نوبت رسید به مردم اسپانیا و آفریقا که به اشکال مختلف توانستند از خواص آلوئه ورا بهره مند شوند.
عموما گیاه آلوئه ورا در مناطقی رشد می کند که خشک هستند و آب و هوایی خشک دارند.
ارزش و اهمیت آلوئه ورا:
گیاه آلوئه ورا در طب سنتی هند که دارای قدمتی 5000 ساله است ارزشمند دانسته شده است.
و تقریبا تمامی تمدن های گذشته آنرا ارج می نهند همچون تمدن های یونان، آفریقا، روم، چین، مایا، سرخ پوست های امریکایی و جالب است بدانید که مسلمانان همچنان در تمامی نقاط جهان بعد از بازگشت از حج، بالای خانه خودشان آلوئه ورا را آویزان می کنند.
آلوئه ورا از چه ترکیباتی تشکیل شده؟
برخی از مشتقاتی که در گیاه گانودرما وجود دارد از قبیل هیدروکسی آنتراسن ها هستند که عبارتند از:
آلوئین‌های A2وB به اندازه ۴۰- ۲۵درصد کل ترکیبات و مشتقات کرومون از جمله آلوئه رزین ۲A، B وC.
همچنین آلوئه ورا از ترکیبات دیگری هم برخوردار است که شامل قندها می باشد، همچون: گلوکز، سلولز و مانوز، و آنزیم‌هایی که در این گیاه است عبارتند از: اکسیداز، کاتالازز و آمیلا ، و باید دانست که آلوئه ورا دارای ویتامین‌های: B1، B2، B6، C، E  نیز می باشد. و در آخر باید اشاره کنیم به اسید فولیک و مواد معدنی آن: کلیسم،  منیزیم، سدیم، کروم، مس و روی.

10 خاصیت برتر گیاه آلوئه ورا برای سلامتی

1) بهبودی ناراحتی های پوستی با آلوئه ورا

از اصلی ترین و قدیمی ترین خواص آلوئه ورا می توان به درمان بیماری ها و مشکلات پوستی اشاره کرد.
بهترین راه درمانی پوست با ژل آلوئه ورا:
آن ژلی که داخل گیاه آلوئه ورا است و کاملا هم خالص است، راهی کاملا طبیعی و بسیار موثر در جهت لایه برداری و ترمیم پوست می باشد.
همانطور که می دانید خیلی از کرم ها و لوازم های آرایشی-بهداشتی وجود دارند که در آنها از عصاره آلوئه ورا استفاده شده است ولی ما راهی سالم تر، کم هزینه تر وساده تر را به شما پیشنهاد میکنیم:
شما خودتان گیاه آلوئه ورا را بخرید و بخش کوچکی از برگ آنرا پاره کنید و ژلی که در آن وجود دارد را خارج کنید و در حالی که آن ژل کاملا طبیعی و خام است، آنرا بر روی پوست صورت خود یا محل مورد نظر قرار بدهید و از نتیجه قدرتمند آن لذت ببرید و پول به این کرم های گران قیمت ندهید.😋😋
ولی عموما مردم ترجیح می دهند آب آنرا بنوشند که آن هم البته سرشار از خاصیت می باشد.

خواص آلوئه ورا

روش های مصرف گیاه آلوئه ورا برای انواع پوست ها:
الان نوبت رسیده است به توضیح شیوه استفاده از ژل آلوئه ورا. و می دانید که مقصودمان از ژل، همان ماده لزج و ژلاتینی شکلی است که در درون گیاه آلوئه ورا وجود دارد.
شما برای رهایی از شر لک های پوستی می توانید با ترکیب نمودن گلاب و ژل آلوئه ورا ترکیبی عالی درست کرده و آنرا 10 دقیقه بر روی محل مورد نظر قرار بدهید و پس از آن، با آبی که سرد است، شست و شو بدهید و به مرور شاهد تاثیرات آن باشید.
1) دارای پوستی طبیعی و نرمال هستید
در این شرائط می توانید با خیالی راحت و آسوده از این ژل استفاده کنید.
بنابراین برای پوستی سالم و زیبا سعی کنید هر روز از ترکیب زیر استفاده کنید:

  • ژل آلوئه ورا به اندازه یک قاشق غذاخوری
  • آرد نخود به میزان یک قاشق غذاخوری
  • از پودر پرتقال هم به اندازه یک قاشق مربا خوری نیاز داریم
  • و کمی هم ماست سالم می خواهیم

شما با این ترکیب، ماسکی عالی و متناسب با شرائط پوستی خود ایجاد کرده اید، حالا آنرا بر روی صورت خود و همچنین ناحیه گردن خود بمالید و اجازه بدهید این ماسک، 30 دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند، سپس به شست و شوی آن پرداخته و پوست خود را با حوله ای پاکیزه تمییز نمایید.
توجه داشته باشید که هرگز این ماده را به دور چشم هایتان نمالید.
در صورتی که به شکل مرتب از این ماسک استفاده کنید مطمئنا شاهد اثرات خوبی خواهید بود.
2) دارای پوستی چرب هستید:
پوست هایی که چرب هستند زمینه جوش زدن بالایی دارند ولی شما با استفاده از این ماسک می توانید پوستی صاف و بدون جوش داشته باشید.
اگر می خواهید این جوش ها برطرف شوند پس هفته ای یک بار پوست خود را به شکلی که خواهیم گفت چرب نمایید:
آبی را آماده کنید و در آن برگ گیاه آلوئه ورا بگذارید و اجازه دهید آن آب همراه برگ آلوئه ورا به جوش برسد، بعد از این مرحله شروع به کوبیدن آن می کنیم تا حالتی نرم و خمیری شکل به دست بیاورد و قطراتی از عسل را به آن اضافه می کنیم.
حالا باید این ترکیب را بر روی صورت خودتان بمالید و 15 دقیقه صبر کنید و پس از آن، صورتتان را با آبی سرد بشورید.
3) دارای پوستی خشک هستید:
مقداری از ژل آلوئه ورا بعلاوه اندکی از کره SHEA درخت روغن قلم را با هم ترکیب می کنیم. البته می توانید از کرم آماده این کره هم استفاده کنید.
بعد از ترکیب مواد گفته شده، ماده ای خمیری شکل و سفت تشکیل می شود و حالا باید آنرا بر روی صورت و گردن خود بمالید.
اجازه بدهید این ماسک به مدت 20 دقیقه بر روی صورتتان باقی بماند و بعد از آن با آبی سرد شست و شوی صورت و گردن خود را شروع کنید و به این شکل رطوبت در پوست شما باقی می ماند و مثل حبس شدن رطوبت در زیر لایه های پوستی می باشد.
4) دارای پوستی حساس هستید:
در این شرائط باید ترکیبی کاملا لطیف و ملایم را ایجاد کنیم تا با تحریکی که دارد موجب آزار پوست شما نشود و دقت کنید که شما حتما باید قبل از استفاده از این ترکیب صورت خودتان را کاملا تمییز کنید و خوب شست و شو بدهید.
ژل آلوئه ورا بعلاوه ماست و همچنین آب خیار را با هم به صورت کامل ترکیب کنید تا حالتی خمیری شکل به خودش بگیرد و گلاب را هم حدود 3 قطره به آن اضافه نمایید و اجازه دهید تا 15 دقیقه این ترکیب بر روی پوست ناحیه صورت و گردن شما باقی بماند و سپس شست و شو با آب را شروع کنید.
تحقیقات بر روی خاصیت آلوئه ورا برای درمان پوست:
تاثیرات خوبی که مصرف موضعی آلوئه ورا برای عارضه های پوستی داشته است، بارها و بارها مشاهده شده است، مثلا بهبود یافتن مشکلاتی همچون: پسوریازیس، موکوزیت دهان، اگزما، سوختگی‌ها، زخم های نواحی پا برای افراد دیابتی.
* گروه فیزیولوژی بالینی کشور سوئد در سال 1996 میلادی تحقیقی را بر روی 60 نفر که به پسوریازیس مزمن مبتلاء بودند انجام دادند.
بخشی از آن بیماران را به وسیله کرم دارونما (همان پلاسیبو) درمان کردند.
بخشی دیگر از آنان را هم با استفاده از کرم آلوئه ورا درمان کردند.
نتیجه ای که از مقایسه این دو درمان حاصل شد، آن بود که دسته دوم که از آلوئه ورا استفاده کرده بودند 83 درصد بهبود یافته بودند ولی دسته ای که از دارونما استفاده کرده بودند فقط 7 درصد تغییر کرده بودند. بنابراین خواص آلوئه ورا قابل قیاس با استراتژی دارونما نخواهد بود.
* همچنین بر اساس مطالعاتی گسترده و سازمان دهی شده در سال 2009 بر روی خواص درمانی گیاه آلوئه ورا برای عارضه های پوستی مشخص شد که:
استفاده آلوئه ورا به صورت خوراکی برای موش ها، موجب ترمیم زخم های آنان و کاهش سایز پاپیلوما که یک تومور سرطانی خوش خیم  در بافت اپیتلیال بدن است و همچنین باعث کم شدن 90 درصدی تکثیر تومور ها به سمت کبد و مغز استخوان و طحال می شود.
در این مطالعه علمی بسیاری از خواص آلوئه ورا مشخص شد که عبارتند از: درمان بیماری های تبخال دستگاه تناسلی، سوختگی و التهاب، یخ‌زدگی، پسوریازیس و اگزما.
و در آخر باید گفت که گیاه آلوئه ورا، ضد قارچی و ضد میکروبی کاملا بی خطر شناخته شده است.

2) اثر بخشی قوی در درمان بیماری HIV

مبتنی بر آخرین تحقیقات انجام شده باید گفت که در گیاه آلوئه ورا، مانوز استیله وجود دارد که ترکیبی ضد ویروس است و مستقیما به خود ویروس ها حمله می کند و در جهت درمان ویروس ایدز موثر است. ولی قسمت خوب این ماجرا، آنجایی است که آلوئه ورا، موجب تقویت و افزایش اثر بخشی AZT می شود که دارویی مفید برای ویروس ایدز است. بنابراین گفته شده است که در صورتی که در کنار داروهای درمانی ایدز، از آلوئه ورا هم استفاده شود، 90 درصد از میزان مصرف داروهای این بیماری کم می شود چراکه آن 90 درصد را آلوئه ورا جبران می کند، در نتیجه هم هزینه های درمانی بسیار کم می شود و هم عوارض جانبی داروها تقلیل می یابد.
حالا اگر تصمیم به مصرف این گیاه پر خاصیت گرفته اید، باید روزی 800 تا 1600 میلی گرم از مانوز استیله استفاده کنید که این بدان معناست که شما هر روز باید نیم لیتر تا یک لیتر از عصاره آلوئه ورا مصرف نمایید. البته باید دانست که درصد مانوز استیله در هر فرآورده ای از آلوئه ورا متفاوت است.

3) درمانی موثر برای یبوست

آزمایشی بر روی خاصیت ملین بودن شیره گیاه آلوئه ورا صورت گرفت و در طی این آزمایش مشخص شد که آنتراکینون‌هایی که در شیره این گیاه وجود دارد موجب جلوگیری از یبوست می شود، چراکه این ترکیبات، قادرند با افزایش ترشح مخاط و آب روده در حرکات روده افزایش ایجاد کنند که این موجب درمان یا جلوگیری از یبوست می شود.
در آزمایشی برای بررسی خاصیت درمانی یبوست آلوئه ورا، 28 فرد بزرگسال سالم را با آلوئه ورا و دارویی که از فنل فتالئین قوی تر بود درمان کرده و مقایسه کردند و در آخر به قوی تر بودن خواص آلوئه ورا برای درمان یبوست پی بردند.

خواص آلوئه ورا

4) تقویت سیستم ایمنی بدن

در آلوئه ورا آنزیم هایی وجود دارد که پروتئینی را می شکند و آنرا به اسید های آمینه تبدیل می کند و در آخر هم آنرا در اختیار سلول ها می گذارند و همچنین آلوئه ورا حاوی آنزیمی با نام برادی‌کیناز است که در جهت برطرف کردن عفونت ها و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.
همانطور که در قسمت ترکیبات آلوئه ورا گفتیم، این گیاه حاوی روی است و روی هم برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است لذا شما با مصرف آلوئه ورا می توانید کمبود روی بدن خود را جبران کرده و سیستم ایمنی بدن خود را انرژی ببخشید.
از فوائد دیگری که روی دارد می توان به درمان بیماری ها، حفاظت از غشای سلولی و نابودی باکتری ها اشاره کرد.
وظیفه ای که روی بر عهده دارد آن است که حالت روحی و روند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تنظیم کند.

آلوئه ورا 4 برابر سریع تر از آب، جذب بدن شده و نه تنها به فیزیولوژی بدن هیچ ضرری نمی زند بلکه در افزایش انرژی بدن هم بسیار مفید است.

میزان مصرف آلوئه ورا برای دستگاه ایمنی:
در سال 2014 گزارشی منتشر شد که در آن به خاصیت آلوئه ورا برای سلامتی دندان ها اشاره شده بود. که این نمونه ای است از عملکرد صحیح و سالم سیستم ایمنی بدن.
با این توضیحات اگر قصد دارید از آلوئه ورا برای درمان سالم یبوست استفاده کنید توصیه می کنیم روزانه 100 تا 200 میلی گرم از آلوئه ورا استفاده کنید. اگر از ناحیه دندان دچار مشکل شده اید باید طی 24 هفته به صورت متوالی از نخ دندان حاوی گیاه آلوئه ورا استفاده نمایید. اگر دچار مشکل کلسترل بالا در خون هستید پس باید روزانه 2 کپسول 300 میلی گرمی از آلوئه ورا را در طول 2 ماه مصرف کنید. مشکل التهابات روده ای را می توانید با روزانه 100 میلی گرم آلوئه ورا در طول 4 هفته بر طرف کنید.

5) لاغری آسان با آلوئه ورا

از خواص آلوئه ورا حتما باید به کاهش وزن اشاره کرد چراکه آلوئه ورا می تواند متابولیسم را تحریک کند و در نتیجه، بدن کالری بیشتری را می سوزاند و در سرعت کاهش وزن افزایش رخ می دهد. شما می توانید فقط با نوشیدن روزانه ی شیره آلوئه ورا، به اندازه چند دفعه ورزش کردن، کالری بدن خود را بسوزانید.
گیاه آلوئه ورا حاوی مقادیر بالایی از پروتئین کلاژن است که هنگام نوشیدن شیره آن، بدن شما برای جذب کردن آن میزان از پروتئین باید انرژی زیادی مصرف کند و این خودش باعث لاغری و کاهش وزن می شود و همچنین باید مد نظر داشت که قبلا گفتیم آلوئه ورا باعث تحریک معده و روده شده و روند هضم غذا را سرعت می بخشد لذا مقدار کمتری از غذا ها جذب می شوند.

6) کمک در بهبودی دیابت

محققان بر اساس تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که آلوئه ورا می تواند آنزیم هایی که در پانکراس وجود دارد را فعال کند و موجب تنظیم و تعادل قندخون بدن شود. که این در روند بهبودی دیابت قابل ملاحظه است.

7) درمانی برای زخم معده

اگر از زخم معده رنج می برید سراغ آلوئه ورا بروید که موجب تعدیل و تنظیم سیستم ترشح اسید معده می شود، بعلاوه دارای خاصیت هایی چون بی حس کنندگی و انعقاد خون، ضد باکتری و … می باشد.
ژل اعجاز آمیز آلوئه ورا:
اگر بتوانید از ژل آلوئه ورا هم استفاده کنید بسیار عالی است چراکه در صورت خوردن ژل آلوئه ورا، این ژل به جداره لوله‌های گوارشی شما می چسبد و همین امر موجب تسریع ترمیم شدن زخم  ها و شکل گرفتن جریانی عادی در آن می شود و در آخر باعث شکسته شدن مواد غذایی می شود تا جذب مواد مقوی توسط سلول ها به بهترین شکل صورت پذیرد.

8) محافظی قدرتمند برای موهای شما

اگر به دنبال تقویت و افزایش رشد مو های خود هستید پس آلوئه ورا را فراموش نکنید که در این گیاه مواد شوینده ای وجود دارد که برای نگهداری و سلامت موها، بسیار مفید است. اگر می خواهید از ریزش موهایتان جلوگیری یا پیشگیری کنید پس ژل اعجاب آمیز آلوئه ورا را بر روی پوست سر و موی سر خودتان بزنید تا ریزش موی خود را متوقف سازید.
همچنین شامپو آلوئه ورا نیز گزینه خوبی است و موجب تقویت گردش خون در بدن می شود و از فشار های روحی مخصوصا استرس جلوگیری می کند. به بیان واضح باید گفت که حاوی خاصیت ضد التهابی است که در نتیجه درمانی برای طاسی مردان محسوب می شود.

9) خواص آلوئه ورا و مبارزه با سرطان

در گیاه آلوئه ورا بعضی از ماکروفاژهای موثر وجود دارد که موجب تولید مقدار زیادی از اکسید نیتریک می شود و اکسید نیتریک هم خاصیت ضد توموری دارد. راه های مختلف زیادی در ناودوپاتی برای مبارزه با سرطان وجود دارد و در این بین راهی که در آن از آلوئه ورا استفاده کنیم کاملا اثبات شده است و از تاثیربخش ترین راه ها هم دانسته شده است.
در نتیجه مطالعات متعددی مشخص شده است که فوائد ضد توموری ای که آلوئه ورا دارد به خاطر وجود پلی ساکارید در آن است. در عین حال باید دانست که عده ای از کارشناسان مربوطه گفته اند گاهی اوقات سرطان پیشرفته است و نمی توان به مصرف آلوئه ورا به تنهایی اکتفاء نمود و باید از گیاهان دیگری هم بهره مند شد که در این زمینه حتما با پزشک خود مشورت کنید.
به صورت کلی درمان سرطان بدون پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی شود و شما باید برای درمان سرطان با پزشک خود کاملا هماهنگ باشید.

10) خواص آلوئه ورا در درمان استرس

از خواص آلوئه ورا باید به کنترل استرس بالخصوص اشاره کرد، چراکه این گیاه می تواند سلول ها را حیات ببخشد و در نتیجه تعادل و آرامش روح و روان را رقم بزند و در واقع با تنظیم سیستم ایمنی بدن، موجب آرامش بدن در مواقع بحرانی ای همچون لحظات اضطراب آور می شود.

خواص آلوئه ورا

مصرف آلوئه ورا چه عوارضی دارد؟

عارضه یا خطری برای مصرف شیره آلوئه ورا گفته نشده ولی در صورت زیاده روی در استفاده از آن، خطراتی مثل: گرفتگی عضلات، درد معده و … را به همراه می آورد.
و اگر این زیاده روی در مصرف، طولانی شود، موجب مشکلات کلیوی و وجود خون در ادرار ، کاهش پتاسیم، اسهال، ضعف در ناحیه عضلات، لاغری و کاهش وزن، مریضی های قلبی و … می شود.

 مثل همیشه بانوان باردار باید بیشتر رعایت کنند، همچنین مادرانی که شیر ده هستند و آنها باید از مصرف شیره و ژل آلوئه ورا اجتناب کنند، چراکه گزارشاتی مبنی بر اینکه بانوانی، در اثر مصرف آلوئه ورا دچار سقط جنین شدند رسیده است و همچنین تولد نوزادانی با نقص و معلولیت.
برای کودکان که زیر 12 سال هستند: ممکن است آنها دچار شکم درد، اسهال و گرفتگی عضلات بشوند لذا توصیه عمومی نمی شود.
بیماران دیابتی: مبتنی بر تحقیقات انجام شده، آلوئه ورا می تواند میزان قند خون بدن را کاهش بدهد لذا اگر دیابتی هستید و آلوئه ورا مصرف می کنید حتما باید قندخون خودتان را مرتب چک کنید.
همچنین در صورتی که دچار بیماری های روده همچون: کولیت زخمی، انسداد و گرفتگی روده و کرون هستید، آلوئه ورا را کنار بگذارید چراکه همانطور که قبلا گفتیم آلوئه ورا محرکی قوی برای معده است.
افرادی که بواسیر دارند نیز باید از آلوئه ورا اجتناب کنند که شرائط را نامساعد می کند.
اگر به تازگی عمل جراحی انجام داده اید، باید از آلوئه ورا اجتناب کنید چراکه تاثیر این گیاه در قند خون بالاست، همچنین باید از دو هفته قبل از عمل جراحی هم آلوئه ورا را کنار بگذارید.
به افرادی که دیگوکسین (که دارویی در جهت درمان نارسایی قلبی است) مصرف می نمایید توصیه می کنیم آلوئه ورا را کنار بگذارند، چراکه قبلا هم گفتیم آلوئه ورا موجب کم شدن پتاسیم خون بدن می شود و این کاهش موجب تشدید و تقویت عوارض جانبی دیگوکسین می شود.


اگر سوالی یا نکته ای و مطلبی راجع به محتوای این مقاله دارید حتما با ما در میان بگذارید … .


 

ویزیت رایگان
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.