پسوریازیس از دیدگاه طب سنتی و درمان آن (بخش چهارم)

محور اصلی درمان این بیماری در طب سنتی، امکان بهبود آن است برخلاف طب مدرن که فقط تا مقداری قادر بر تسکین آن می باشد! حالا برای بهبودی حتما تغذیه خود را اصلاح کنید و سراغ برخی از مواد غذایی چون عدس و بادمجان و گوشت گاو و گوساله نروید و همچنین برخی از مواد غذایی را حتما مصرف کنید همچون گوشت گوسفند و بلدرچین و …

بر خلاف نظریه پزشکی معاصر پسوریازیس از نظر اطبای طب سنتی، معنای دیگری دارد.

در کتب طب سنتی علایم مشابه این بیماری تحت نام های داء الصّدف (بیماری صدف) یا قوبا شرح داده شده است.
از دیدگاه این طب، عوامل مختلفی از جمله تغذیه نادرست و روش های ناصحیح زندگی، باعث می شود،که اخلاط نامناسب و مواد زاید در بدن تجمع پیدا کرده با رسوب در پوست، باعث بروز علایم این بیماری شوند.
همانطور که گفته شد، پسوریازیس اشکال گوناگونی دارد و شدت آن در تمام افراد یکسان نیست.

از دیدگاه طب سنتی، مقدار و کیفیت ماده تجمع پیدا کرده در بدن از لحاظ غلظت و لطافت، انواع بیماری و شدت علائم آن را تعیین می کند.
پسوریازیس، عمدتا حاصل سوء مزاج سرد و خشک و غلبه سوداست و لذا هر چیزی که سودا را افزایش میدهد؛ باعث تولید اخلاط غلیظ و رسوب آنها در پوست خواهد شد؛ مواردی مثل: اختلال کارکرد کبد، مشکل هضم غذا و ایجاد یبوست می تواند زمینه ساز بروز یا تشدید پسوریازیس شود و لذا در درمان، باید مد نظر قرار گیرد.
طب سنتی، برخلاف طب جدید، برای درمان این بیماری نه تنها سیستم ایمنی بدن را سرکوب نمی کند بلکه حتی به تقویت آن هم می پردازد و در واقع به یاری طبیعت می شتابد تا بدن با دفع اخلاط نامناسب بر بیماری فائق آید.

پسوریازیس از دیدگاه طب سنتی درمان پذیر است!

طب سنتی درمان را بر پایه اصلاح مزاج و پاکسازی بدن از اخلاط نامناسب و مواد زاید بنا می نهد و در ادامه با رعایت دستورات مربوط به روش صحیح زندگی ، بیماری از بین می رود. این درحالی است که داروها و روشهای درمانی طب رایج، تنها به تخفیف موقتی علایم کمک کرده؛ درمان هایی تسکینی به حساب می آیند و چون بیماری اصلی ریشه کن نمی شود، احتمال عود علایم – به دنبال قطع داروها یا حتّی به هنگام مصرف آنها- بسیار بالاست.
در طب جدید معمولا رژیم غذایی خاصی برای درمان این بیماری توصیه نمی شود اما یکی از مهم ترین پایه های درمان همه بیماری ها -و از جمله پسوریازیس- در طب سنتی ، رعایت رژیم غذایی و آداب صحیح غذاخوردن است.
نکته بسیار جالب این است که در یافته های طب جدید هم می توان دلایلی برای صحّت نظر طب سنتی در مورد این بیماری یافت. مثلا دیده شده است که دیالیز به ویژه دیالیز صفاقی باعث بهبود علائم بیماری می شود و این موید نظر طب سنتی مبنی بر وجود اخلاط فاسد در خون، به عنوان دلیل اصلی بروز بیماری است.

 

تدابیر لازم در درمان پسوریازیس:

تدابیر تغذیه ای

همانگونه که ذکر شد، اولین قدم در درمان این بیماری، اصلاح رژیم غذایی است.
تغییر سبک زندگی به شیوه زندگی شهری و زندگی ماشینی و شرایط و مشغله های مربوط به آن، باعث شده که آداب صحیح تغذیه به تدریج از یاد برود و عادات نادرست غذایی جایگزین آن شود، به همین دلیل شیوع بیماری های صعب العلاج از جمله پسوریازیس، رو به افزایش است. از همین  رو اصلاح رژیم غذایی و پرهیز از مواد غذایی حاوی ترکیبات سمی و خطرناک در کمک به بهبود بیماری نقش به سزایی دارند.

چرا مهم اولین قدم درمانی، تغذیه است؟!

عدم رعایت دستورات و پرهیزات غذایی موجب می شود که اخلاط نامناسب مولد بیماری هرچه بیشتر در بدن تجمع یابند و حتی اگر بیمار، داروهای تجویز شده را درست و به موقع مصرف نماید، باز هم پاسخ درمانی قابل قبولی را نمی توان انتظار داشت؛ چرا که مواد زایدی که با کمک دارو از بدن خارج می شوند، با مصرف مواد غذایی نامناسب مجددا وارد بدن می شوند.

 

الف- رعایت آداب تغذیه صحیح:

این کار باعث هضم مناسب غذا، کارکرد صحیح دستگاه گوارش و کبد و تولید اخلاط صالح می شود.
آداب تغذیه صحیح بسیار زیادند امّا حدّاقل هایی که می توانند مورد توجّه قرار گیرند عبارتند از:

 • غذا را زیاد بجوید.
 • از نیم ساعت به غذا تا دو سه ساعت بعد از آن، مایعات و میوه نخورید.
 • در صورت امکان، کم کم وعده ناهار را کم یا حذف کنید.
 • فاصله بین غذا و خواب حداقل دو ساعت باشد. به اندازه غذا بخورید و پرخوری نکنید.

ب- پرهیزها:

بیمار دچار پسوریازیس باید از مصرف مواد غذایی زیر پرهیز کند:

🛑 عدس، بادمجان، ماست؛
🛑 انواع ترشیجات و میوه جات ترش
🛑 گوشت گاو و گوساله و ماهی، گوشتهای یخی و مانده، گوشتهای نمک سود شده و کنسروی، مرغ و تخم مرغ ماشینی.
🛑 قهوه، نسکافه، کاکائو، انواع آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار؛
🛑 غذاهای آماده و مواد غذایی کارخانه ای، انواع مواد غذایی فرآوری شده، غذاهای مانده و فریزری، انواع ساندویچ، سوسیس کالباس و همبرگر، پیتزا و انواع فست فودها و سس ها، الویه، ماکارونی، قارچ، غذاهای تند و شور،
🛑 تنقلات مصنوعی (انواع چیپس، پفک، کیک و کلوچه، شکلات و آب نبات های مصنوعی و …)، انواع تخمه و آجیل های بوداده.
🛑 غذاهای چرب و سرخ کردنی ها، روغن های نباتی جامد و مایع صنعتی؛
🛑 شیرینی های کارخانه ای و شیرینی های قنّادی.

درمان پسوریازیس با دارو های گیاهی

شرح و توضیح برخی از پرهیزهای غذایی هنگام بیماری:

عدس: چنان که گذشت، در بیماری پسوریازیس، اخلاط غلیظ و مواد زاید در بدن تجمع یافته اند.
عدس هم ازجمله خوراکی های است که در بدن تولید خون غلیظ سوداوی می کند.
بادمجان: بادمجان افزاینده خلط سوداست.
در منابع طب سنتی مصرف زیاد و طولانی مدت آن را ایجاد کننده قوبا – بیماری با علایم شبیه به پسوریازیس- می دانند.
گوشت گاو و گوساله: گوشت گاو و گوساله طبیعت سردتری نسبت به گوشت گوسفند و بره داشته و مصرف آنها تولید خلط سودا می کند.
گوشت ماهی: مطلقا ممنوع
همچنین مصرف ماهی سرخ کرده، ماهی که در تخم مرغ خوابانده شده باشد، ماهی دودی، انواع ماهی کنسرو شده، ماهی یخ زده و مانده برای همه افراد مبتلا ممنوع است.
گوشت های مناسب:
بهترین گوشت برای مصرف این بیماران، گوشت گوسفند (به ویژه بره جوان)
پرندگان کوچک (بلدرچین، کبک و …) و گوشت مرغ محلّی (به خصوص جوجه) است.
گوشت گوسفند: از بین گوشت های قرمز ، بهترین گوشت برای بیماران دچار پسوریازیس گوشت گوسفند است؛
بخصوص اگر گوشت بره ۶ ماهه تا یکساله باشد.
گوشت پرندگان دیگر: گوشت پرندگانی از قبیل بلدرچین و کبک نیز هضم خوبی دارند؛
به خصوص برای بیمارانی که معده ضعیفی دارند، مناسب است.

نکته ای راجع به سرخ کردن غذا:
با سرخ کردن غذا دمایی بالاتر از ۱۵۰درجه سانتی گراد به وجود می آید که بخش عمده ای از املاح معدنی، ویتامین ها و آنزیم های مهم و مفید غذایی را از بین می برد.
غذاها در اثر سرخ کردن دیرهضم شده، سیستم گوارش بدن را مختل و آن را خسته و فرسوده می کنند
و همانگونه که گفته شد، هضم نادرست غذا باعث تشدید علایم پسوریازیس می شود.
مصرف زیاد روغن به خصوص انواع صنعتی آن و غذاهای بسیار چرب، با تولید اخلاط غلیط و ایجاد اختلال کارکرد جدی در کبد، خطر ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش می دهند.

منبع: پارسی طب

درمان پسوریازیس با طب سنتی

روش‌های سنتی برای درمان پسوریازیس:

روش‌های سنتی متعددی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید علایم پسوریازیس پوستی از جمله خارش، سوزش و قرمزی را از بین ببرید:
۱ – روغن درخت چای: با توجه به خواص روغن درخت چای، این ماده می‌تواند یکی از روش‌های درمان پسوریازیس در طب سنتی باشد. گاهی اوقات این ماده به شامپو اضافه می‌شود و می‌تواند به بهبود پسوریازیس پوست سر کمک کند.
۲ – آلوئه ورا: خواص آلوئه‌ورا پوست را آرام می‌کند و می‌تواند علائم پسوریازیس را تسکین دهد؛ اگرچه دانشمندان هنوز اثرات آلوئه ورا در درمان پسوریازیس را به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نداده‌اند. برای این منظور می‌توانید از کرم یا ژل‌هایی که دارای ۰.۵ ٪ آلوئه ورا هستند استفاده کنید.
۳ – عصاره جو: عصاره جو را می‌توان از موثرترین ماده‌ها برای درمان پسوریازیس در طب سنتی محسوب کرد. این ماده در بسیاری از محصولات بهداشتی مراقبت از پوست یافت می‌شود. عصاره جو خارش و قرمزی پوست را کاهش می‌دهد. خیساندن بلغور جو دوسر و آغشته کردن پوست سر به آن در حمام نیز می‌تواند مفید باشد.
۴ – نور خورشید: دانشمندان در مورد نحوه اثر نور خورشید بر علائم پسوریازیس اطلاعات کاملی را به دست نیاورده‌اند، اما بسیاری از مردم می‌گویند که علائم آن‌ها زمانی که به طور منظم نور خورشید دریافت می‌کنند، کاهش می‌یابد. البته قرار گرفتن زیاد در برابر آفتاب نیز آفتاب سوختگی را به دنبال خواهد داشت پس بهتر است برای استفاده از نور درمانی، حتما با یک پزشک مشورت کنید و هنگامی که از خانه بیرون می‌آیید، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر و مقاوم در برابر اشعه‌های UVA و UVB را استفاده می‌کنید.
۵ – رژیم غذایی؛ موثر بر تشدید یا کاهش علائم: مصرف برخی از غذاها باعث ایجاد و یا تشدید علائم پسوریازیس در بیماران می‌شود. مصرف غذاهای مانده، فست فودها، پوست هلو، پوست کیوی، پیتزا، مرغ کنتاکی، سرخ کردنی ها، موز، گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی، پوست بادام زمینی، روغن جامد و مایع نباتی، بادمجان، انبه، تخم مرغ، ته دیگ و هرنوع تنقلات مصنوعی، از جمله مواردی هستند که موجب تشدید پسوریازیس می شود.
و مصرف شیرتازه وکم چرب گاو به همراه عسل گون، نان های سبوس دار به همراه مربای گل بهار نارنج، قرص گیاهی اترومدبی(کنگرخوراکی+ گیاه مخلصه+ خارمریم) ، شاه توت و ترشک، روغن فندق تازه و ماساژ با آن، آب سیب رسیده شیرین به همراه عسل گون، ویتامین های E و C، کاهو بدون سس و پرتقال با ناهار و لیمو شیرین با شام از جمله خوراکی های مفیدی هستند که در کاهش و بهبود این بیماری نقش موثری دارند. بهترین روش این است که بیماران مبتلا به پسوریازیس رژیم غذایی متنوعی را مصرف کنند که حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات، دانه‌های غلات و پروتئین است.
۶ – مکمل‌ها: برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس متوجه شده‌اند که مصرف برخی مکمل‌ها، از جمله روغن ماهی، ویتامین D و روغن زیتون، می‌توانند به بهبود علایم بیماری آنها کمک کند. با این وجود شواهد زیادی وجود ندارد که این مکمل‌ها موثر باشند.
۷ – کاهش استرس: استرس می‌تواند سبب ایجاد یک بیماری جدید شود و شرایط و علایم بیماری پسوریازیس را بدتر کند. برای رفع استرس، روش‌های زیر توصیه می‌شود. به خاطر داشته باشید که این تکنیک‌ها جایگزین داروهای شما نخواهند بود، اما ممکن است باعث اثربخشی بهتر و بیشتر آن‌ها شود: روشهایی که می توان بواسطه آنها استرس را مدیریت کرد و کاهش داد عبارتند از: مدیتیشن: این ورزش برای افزایش تمرکز و توجه شما و آرام کردن ذهنتان است.
چندین مطالعه نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند همراه با درمان‌های سنتی به بهبود پسوریازیس کمک کند. یوگا: مردم برای بهبود سلامت خود و رفع استرس، هزاران سال است که از یوگا استفاده می‌کنند. اگر یوگا به شما کمک می‌کند که آرام شوید، حتما آن را امتحان کنید. ماساژ: برای انجام این کار مطمئن باشید که ماساژور شما در مورد ابتلای شما به پسوریازیس اطلاع دارد و یا شخصی را پیدا کنید که با علایم و نحوه ماساژ افراد مبتلا به پسوریازیس آشنایی داشته باشد.

حرف آخر: 

شیوع این بیماری مقداری گسترش یافته و ما در سلسله مقالات مربوط به بیماری پسوریازیس سعی کردیم تمامی ابعاد مهم این موضوع را پوشش دهیم تا در کاهش و درمان سریع آن موثر باشیم و خوب است شما هم با به اشتراک گذاشتن آن، سهمی در سلامت عمومی مردم ایران زمین داشته باشید.

 


اگر تجربه، نکته یا سوالی دارید خوشحال می شویم از طریق نظرات آنرا با ما در میان بگذارید … .


 

ویزیت رایگان
ممکن است شما دوست داشته باشید
32 نظرات
 1. MM می گوید

  سلام. لطفا اثر معجزه آسای آب لیموی تازه که بر روی موضع باید مالیده شود رو هم جزو موارد بالا اضافه کنید چون من خودم اثرش رو بعد از یک ماه دیده ام. با تشکر

 2. فریده می گوید

  سلام. ممنون از اطلاع کامل

 3. مهدی حاتمی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  واقعا مقاله بسیار مفیدی بود و با درمانی که شما گفتید من خیلی نتیجه گرفتم

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   خواهش میکنم رضایت شما موجب خوشحالی ماست

 4. شاهین صرمدی می گوید

  سلام خیلی عالی بود مقالتون
  کمک بزرگی به کسانی که گرفتار این بیماری هستن میکنه

 5. verthilertva می گوید

  I will immediately grasp your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 6. یاراحمدی می گوید

  با سلام مقاله بسیار مفیدی بود برای درمان پسوریازیس ممنون از شما

 7. کریم می گوید

  عامل اصلی این پسوریازیس لعنتی ، طبع سرد است ، تا حدالامکان نباید سردیجات بخوریم

 8. amir می گوید

  یک حبه سیرخام هرشب چند تیکه کنید به صورت قرص بخورید با۲ لیوان آب واقعا عالیه معجزه میکنه

  1. Moid می گوید

   سیر طبع گرمی داره میگن برای این بیماری خب نیست

   1. دکتر مصطفی لبیکی می گوید

    سیر برخلاف طبع گرمی که داره برای این بیماری مفیده.

 9. رضا می گوید

  واقعا این طب سنتی چقدر خوبه
  درمان پسوریازیس با این روش اصلا عوارض نداره و قطعا بهبودی داره

 10. لیلا می گوید

  اینقدر درمان پسوریازیس توی سایت های مختلف زیاد شده که به هیچ کدومش نمیشه اعتماد کرد ولی سایت شما خیلی خوب برسی کرده و درمانش دقیقش رو گفته بود

 11. حمید می گوید

  واقعا تشکر میکنم از تیم اکسیرطب بابت این مقاله ارزشمندی که تهیه کردن
  پسوریازیس واقعا داشت منو اذیت میکرد
  اما درمان شما خیلی مفید بود

 12. حسام می گوید

  خیلی مقاله مفیدی بود با تشکر از تیم اکسیرطب

 13. محمدی می گوید

  خیلی روش جالبی برای درمان پسوریازیس بود

 14. عباس می گوید

  روغن بنفشه برپایه زیتون هرشب واقعامفیده

 15. شیما می گوید

  مقاله خیلی خوبی بود

 16. کرمی می گوید

  سلام خیلی مقاله مفیدی بود
  واقعا این روش درمان قطعی هست

 17. محمدی می گوید

  خاک بر سر این طب جدید ه درمان درست حسابی برای پسوریازیس نداره

 18. علی می گوید

  ممنون از شما

 19. فاطمه می گوید

  عالی بود

 20. بهنام می گوید

  خیلی روش های خوبی برای درمان پسوریازیس گفتید ممنون از شما

 21. علیرضا می گوید

  سلام دو ساله به این بیماری مبتلا هستم ذهنم بسیار درگیره واز شغلم اصلا راضی نیستم برای مدتی که احتمال بازنشستگی برایم مطرح شده بود در عرض دو ماه کلیه زخمهایم بدون کوچکترین دارویی برطرف گردید وخوب شد اما با عدم اجرا شدن طرح فوق مجددا زخمهای زانوها انگشتان و آرنجهایم بازگشته و در حال زیاد شدن است واز همه مهمتر درد و ورم انگشتان دست راستم است / بنظر بنده سیستم عصبی انسان مهمترین عامل در این بیماریست

 22. حسن می گوید

  سال نو مبارک

 23. فاطمه می گوید

  خیلی مقاله خوبی بود

 24. محسن می گوید

  عالی بود

 25. JasonTof می گوید

  چه جالب . خیلی ممنون

 26. فاطمه می گوید

  عالی بود واقعا استفاده کردم .
  نکات خیلی خوبی بیان شد 🙂

 27. سحرا می گوید

  بهترین مقاله ای بود که برای درمان پسوریازیس من خوندم.

 28. نامور می گوید

  با سلام از تون بخاطر این مطالب خوبتون تشکر میکنم من از ۹,۱۰ سالگی دچار این بیماری شدم و الان ۱۲ سالمه و هنوز درگیر این بیماری هستم مه ها نعمت های من هم دچار این بیماری شده بودند

  1. دکتر مصطفی لبیکی می گوید

   سلام علیکم.
   دستوراتی که تومقاله گذاشتیم عمل کنید.
   شربت مصفای خون.
   شربت صفرابر.
   داروی مرکب۱.
   حجامت عام چندمرحله.
   مصرف خنکیجات و ترک گرمیها.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.