لاغری شکم و نابودی چربی ها با راهکار های تغذیه ای طب سنتی

لاغری سریع شکم با برخی از مواد غذایی براحتی امکان پذیر است. برخی از خوراکی ها فیبر و آب زیادی دارند که مصرف آنها باعث سیر ماندن شما در مدت بیشتری میشود و در نتیجه شما کمتر غذا میخورید و از اضافه وزن جلوگیری می کنید. همچنین برخی دیگر از مواد غذایی، اساسا خاصیت چربی سوزی دارند که مصرف آنها، باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و مستقیما چربی های دور شکم و دیگر نقاط بدن را می سوزانند همچون فلفل و دارچین. در ادامه به معرفی مواد غذایی ای که باعث لاغری شکم می شود می پردازیم … .

برای لاغری شکم ، چی بخوریم ؟!

زردچوبه و جلوگیری از تجمع چربی ها

زردچوبه را فقط به چشم یک ادویه ساده نبینید. طی تحقیقات به عمل آمده در مجله‌ی «غذا و گوارش» (Food & Function)، زردچوبه دارای مولکول هایی است که قند را از خون جدا کرده و به انرژی تبدیل می کند و به این شکل از ذخیره چربی ها به دور شکم جلوگیری می کند. بروک اَلپرت (Brooke Alpert)، کارشناس تغذیه، برای لاغری، مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری زردچوبه را توصیه می کند. وی پیشنهاد داده است که می توانید زردچوبه را به ماست یونانی، سوپ و تخم مرغ اضافه کنید.

دارچین و خواص چربی سوزی آن

همانطور که در مقاله خواص دارچین گفتیم، این ادویه برای چربی سوزی و لاغری شکم واقعا مفید است. دارچین سرشار از خاصیت های متنوع است، توصیه ی کری گنز (Keri Gans) نویسنده‌ی «یک تغییر غذاییِ کوچک» : در برنامه غذایی روزانه خود، به مقدار کمی (یک قاشق چای خوری) برای دارچین همیشه جا باز کنید.

سرکه انار ، گزینه ای مناسب برای رژیم لاغری شکم

سرکه انار نیز یکی از گزینه های مناسب در رژیم لاغری شماست. طبق تحقیقی که پژوهشگران کره ای انجام داده اند، اگر خانم هایی که اضافه وزن دارند، در طی 8 هفته، 30 میلی لیتر از سرکه انار میل کنند، 3.7 درصد از چربی های شکمی آنها از بین می رود، لذا از قرار دادن این مورد در رژیم لاغری شکم نباید غافل شد. بعلاوه از آنجایی که همه سرکه ها، اسید آستیک دارند، باعث هضم مفید نشاسته در بدن می شوند و همچنین آنزیم چربی سوزی بدن را تحریک می کنند که در نهایت به لاغر شدن کمک ویژه ای می کند.

آب بیشتر و افزایش سوخت و ساز بدن

شما با مصرف آب، سوخت و ساز بدن خود را افزایش می دهید و باعث سم زدایی از بدن خود می شوید. در نتیجه اشتهای شما کم می شود. توصیه می شود 2 ساعت پیش از غذا آب میل کنید زیرا باعث کاهش مصرف 75 کالری کمتر می شود. برای خوش طعم کردن آب و تاثیرگذاری بیشتر آن از جهت افزایش سوخت و ساز بدن، می توانید به آب، مقداری لیمو یا نارنج و یا نعناع اضافه کنید.

مصرف حبوبات برای لاغری شکم

انواع حبوبات برای لاغری شکم مفید هستند

انواع حبوبات در لاغری شکم موثر هستند. حبوبات ها بهترین منابع فیبر محسوب می شوند، خصوصا لوبیا سیاه، عدس و لوبیا عروس که نصف فنجان از اینها تا 7،8 گرم فیبر دارد.
بر اساس مطالعات علمی مجله‌ی اُبیسیتی (Obesity)، مشخص شده است که در ازای مصرف هر 10 گرم فیبر در طول یک روز، احتمال ایجاد چربی های شکمی تا 4% کاهش می یابد.

مصرف نمک، مانعی برای لاغر شدن

یکی از کارایی های نمک، کمک به چاقی است. اما چگونه؟ نمک، باعث حفظ آب بدن می شود و شما بر اثر مصرف آن، بافت های اطراف کمر خود را که آب بسیاری را در خود جمع کرده اند و چربی تولید می کنند را حفظ می کنید. بنابراین مصرف نمک را تا جایی که به سلامتی شما آسیبی نرسد، کاهش دهید.

3 پرهیز مهم برای لاغری شکم

1️⃣ الکل و هر آنچه الکل دارد را کنار بگذارید

مصرف الکل و هرگونه ماده ای که حاوی الکل باشد، باعث افزایش جدی وزن می شود. هر گرم الکل، حاوی 7 کالری انرژی است. میزان بسیاری از الکل در کبد، تبدیل به استات شده و در جریان خون آزاد می شود. بر اساس تحقیقات، در سوخت و ساز های بدن، ترجیح با استات است و این بدان معناست که مصرف الکل، مانع چربی سوزی می شود و چربی های دور شکم شما روز به روز افزایش می یابد.

2️⃣ مصرف قند را به حداقل ممکن برسانید

مصرف شیرینی جات و مواد قندی نامناسب، نه تنها برای لاغری شما مضر است، بلکه با خودش بسیاری از بیماری ها همچون دیابت را به همراه می آورد. مصرف آنها را تا جایی که امکان دارد، کم کرده و سعی کنید از شیرینی جات طبیعی استفاده کنید.

3️⃣ غذاهای سرخ شده نخورید

غذاهای سرخ شده از کالری و چربی بالایی برخوردارند که معمولا، در بدن انباشته می شوند و چاقی را با خود به همراه می آورند. برای لاغری شکم، مصرف غذاهای آب پز یا بخار پز توصیه می شود.

7 آیتم ضروری برای لاغری شکم

1) هدف خود را از لاغر شدن و یا لاغری شکم بر روی کاغذ بنویسید

چرا به دنبال کاهش وزن هستید؟! فقط لاغری شکم برایتان مهم است و یا اساسا به دنبال لاغر شدن هستید؟! وقتی اهداف لاغر شدن خود را به روی کاغذ یادداشت می کنید، ذهن شما اشتیاق بسیاری به لاغری سریع پیدا می کند و آماده آن است که به هر قیمتی که شده، برای لاغری و کاهش وزن، تلاش کند. این مورد از جهت روانی، خیلی کمک می کند.

2) کالری ای که می سوزانید باید بیشتر از حجم مصرفی شما باشد

به طور کلی اگر کالری دریافتی شما، بیشتر از کالری مصرفی شما باشد، لاغر شدن ممکن نیست. شما باید حجم کالری ورودی به بدن خود را با حجم کالری مصرفی خود تنظیم کنید و سعی کنید با انجام ورزش و تحرک مناسب، کالری زیادی را مصرف کنید تا در نهایت به لاغر شدن شکم و بدن خود کمک کرده باشید.

3) کم خوردن را در رژیم لاغری خود قرار دهید

برای لاغری شکم و خلاصی از چربی های زائد و آزار دهنده، باید کم خوردن را در برنامه غذایی خود قرار دهید. برای تحقق این منظور، می توانید مقاله 8 ایده خلاقانه برای کم خوردن را مطالعه کنید تا علاوه بر سیری و گشنگی نکشیدن، غذای کمتری هم مصرف کنید.

4) آهسته غذا بخورید

آرام غذا بخورید و غذایتان را خوب بجوید. مستحب است هر لقمه از غذای خود را 40 مرتبه بجوید. جویدن اصولی غذا و آرام خوردن، به احساس سیری شما کمک شایانی می کند و از آن طرف، سریع غذا خوردن، حس گرسنگی شما را دیرتر از بین می برد.

لاغری شکم با ورزش هوازی

5) ورزش کردن را جدی بگیرید که به یک معنا روش اصلی لاغری شکم است

اگر به دنبال لاغری شکم هستید، باید 3 تا 5 بار در هفته ورزش مفید داشته باشید. ورزش های هوازی برای لاغری شکم می توانند بسیار مفید باشند: شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن و طناب زنی و … . توصیه می شود هر مرحله ورزشی شما در روز، 30 دقیقه فعالیت جدی و شدید داشته باشد تا تاثیرات آن نمایان شود.

6) استرس بی استرس !!

استرس موجب ترشح بیش از اندازه برخی از هورمون ها در بدن می شود که در نتیجه، میل شما به غذا خوردن افزایش می یابد و رژیم لاغری شکم با مشکل مواجه می شود.

7) خواب کافی داشته باشید

خواب کم باعث ترشح هورمون استرس میشود و عاملی برای تجمع چربی شکم به حساب می آید. هنگامی که شما کم خوابی دارید، هورمون لپتین (کنترل اشتها) کاهش می یابد و در نتیجه فرد به غذاهای ناسالمی چون چیپس و شیرینی و کیک میل بیشتری می یابد.


سوالات و نظرات خود را با ما در اکسیرطب در میان بگذارید … .


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.