خواص گل گاوزبان، دمنوشی نشاط آور و آرامبخش

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”blue” icon_fontawesome=”fa fa-check” css_animation=”none”]خواص گل گاوزبان علاوه بر حس آرامش و راحتی اعصاب برای بسیاری از امور و بیماری ها نیز کارایی دارد.

دمنوش گل گاو زبان برای سرماخوردگی، گلودرد، تقویت استخوان و حتی تقویت پوست و مو مفید است همچنین درمانی برای وسواس به شمار می رود.[/vc_message][vc_column_text]

چیستی گیاه گاوزبان

گیاه گاوزبان گیاهی است از تیره گاوزبانیان که با گیاه گل گاوزبان فرق دارد. شباهت این 2 گیاه بیشتر مربوط به گل‌های آنها می باشد و هیچ خواص مشترکی با هم ندارند و از نظر خواص دارویی هم باهم تفاوت دارند. “گیاه گاو زبان” با نام علمی Borage officinalis می باشد که بخش‌های هوایی گیاه مورد استفاده قرار می گیرد، ولی “گل گاوزبان” با نام علمی Echium amoenum فقط گل‌های آن مورد استفاده قرار می گیرند.

گل گاوزبان در ايران، و گياه گاوزبان در اروپا و امريکا شهرت بالایی دارند. پزشکان سنتی ايران در درمان بسياری از مریضی ها از گل گاوزبان استفاده می‌کردند و نتيجه های مطلوبی می‌گرفتند. پزشکان جديد هم خواص گل گاوزبان را می‌دانستند و برای دسته‌ای ديگر از مریضی ها تجويز می‌ کردند و چون عطاران فرقی بين گل گاوزبان و گياه گاوزبان نمی دیدند، آنها را به جای هم استفاده می کردند و به همين خاطر معالجه و درمان آنها نتيجه نمی‌داد و محققين از اينکه خواص و منافع اين گياه از بين رفته است در عجب بودند!

 

تفاوت گل گاوزبان و گیاه گاوزبان

گل گاوزبان ایرانی ( با نام علمی : Echium amoenum ) اکثرا در دامنه کوه‌ های البرز می روید و با گیاه گاوزبان (نام علمی : Borago officinalis) که بومی اروپا است و در ایران در اصفهان و آذربایجان نیز یافت می شود، تفاوت دارد. البته هر دو گیاه از تیره گاو زبانیان هستند ولی از نظر سرده با هم تفاوت دارند.

گیاه گاوزبان، گیاهی علفی و یک‌ ساله می باشد که طول ساقه ی آن می تواند به 60 ساتی متر برسد. ساقه های آن شیار دار و خار دار و برگ‌ های آن ساده، مخملی و پوشیده از تار های خشن است، بعلاوه گل ها دایره ای و کوچک و به رنگ لاجوردی هستند.
گل گاوزبان ایرانی که یک گیاه خودرو می باشد، دارای گل هایی شبیه به گل انار و به رنگ لاجوردی و بنفش می باشد. گل‌ های گل گاوزبان ایرانی درشت تر از گل‌ های گیاه گاوزبان اروپایی می باشد.

البته توجه داشته باشید که خواص دارویی گل گاوزبان ایرانی و گیاه گاوزبان که به نام گل گاوزبان اروپایی نیز شناخته می شود، کمی با هم متفاوت هستند.

ولی غافل نباشید که گیاه گاوزبان در ایران با همان نام گل گاوزبان شناخته می شود.

 

خواص گل گاوزبان برای بدن

 

✅تقویت اعصاب و روان

دمنوش گل گاو زبان یک تقویت کننده برای اعصاب و روان و حواس پنجگانه انسان به شمار می رود، و نشاط آور است و برای اختلال حواس هم یک درمان محسوب می شود.

 

گل گاو زبان درمانی برای سرماخوردگی و تنگی نفس

دمنوش گل گاو زبان همراه با مقدار کمی لیمو عمانی، و عسل برای درمان سرماخوردگی، تنگی نفس و گلودرد، مفید می باشد. دمنوش گل گاوزبان سرفه های فصل سرما را درمان می کند و به صورت مرهمی قدرتمند عمل خواهد کرد.

گل گاوزبان ، سرفه های مزمن، وقفه های تنفسی و آسم های خفیف را هم درمان کرده و به بهبود کامل می رساند و می توان گیاه گل گاوزبان را همراه بابونه، سنبل الطیب، شقایق مخلوط کرد و دم کرد. و حاصل از این چند گیاه را روزی 3-2 بار برای درمان سرفه های خشک نوش جان کنید.

 

گل گاو زبان و اتمام بیماری های دهانی

برگ تازه گل گاو زبان جوش های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان را بهبود می بخشد و برای رفع حرارت دهان نیز مفید می باشد.

 

پیشگیری از سرطان با گل گاوزبان

یکی از فوائد گل گاو زبان ضد سرطان بودن است. گل گاو زبان دارای منیزیم است و از ابتلاء به سرطان پیشگیری می کند. همچنین سرطان های متفاوت همچون پروستات، پستان و کبد می توانند با مصرف گل گاوزبان درمان بشوند.

 

جلوگیری از نوسان های خلقی مربوط به یائسگی

زنان یائسه که دچار نوسانات خلقی اند، می توانند به جای استفاده از درمان های هورمونی از مکمل های گل گاوزبان استفاده بکنند.

 

درمان وسواس با گل گاو زبان

برای مریضی های سوداوی، وسواس و خفقان بسیار مطلوب است که از گل گاو زبان استفاده کنید.

 

گل کاوزبان ضد روماتیسم

گل گاو زبان به خاطر داشتن «آلکوالویید» می تواند خاصیت ضد حساسیت، ضد روماتیسم و ضد التهاب داشته باشد.

 

خواص گل گاوزبان
خواص گل گاوزبان

خواص گل گاو زبان برای روز های گرم

ریختن برگ های تازه گل گاو زبان در سالاد ، و خیساندن گل های تازه این گیاه در آب و مخلوط آن با آب لیمو و شکربرای روزهای گرم خیلی نشاط برانگیز و خنک کننده می باشد.

 

گل گاو زبان و پوست قوی

عُصاره برگ گل گاوزبان ، یک ترکیب نرم کننده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش های پوستی می باشد. افشره برگ گل گاوزبان با مقدار مساوی آب برای خشکی و یا خارش پوست و درمان جوش های عصبی روی پوست مفید است همچنین می توان آنرا بر روی جوش ها مالید.

 

گل گاوزبان برای مو

مالیدن روغن گل گاوزبان به سر، باعث کم شدن بسیاری از مشکلات پوست کف سر و مو می شود.

 

گل گاو زبان درمان فولیکولیتیس

گل گاوزبان یکی از راه های معالجه برای فولیکولیتیس است که در آن فولیکول های موی تان در اثر عفونت ملتهب می شوند و آسیب می بینند، و مو دچار ریزش می شود که با گل گاوزبان می توان از این اتفاقات جلوگیری کرد.

 

گل گاو زبان برای فشار خون

آنتی اکسیدان های موجود در گل گاوزبان موجب بهتر شدن گردش خون می شود و فشار خون بالا را بهبود می بخشد.

همچنین خوب است بدانید که گل گاو زبان قدرت تصفیه کنندگی خون را نیز دارد و خون را تصفیه می کند.

 

گل گاو زبان مفید برای دیابت و قند خون

دمنوش گل گاو زبان می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

البته غفلت نکنیم که در طب سنتی ایران گفته شده است که مصرف گل گاو زبان می تواند سب فشار خون بالا هم بشود به همین دلیل توصیه می کنیم که افراد مبتلا به فشار خون بالا، دمنوش گل گاو زبان را حتما همراه با چند قطره آب لیموترش تازه مصرف نمایند.

 

گل گاوزبان دشمن اعتیاد الکلی

برای ترک اعتیاد الکل گل گاوزبان را حتما امتحان کنید چراکه گل گاوزبان با سرکوب برخی پیام رسان های عصبی خاص در بدن، قادر است ولع فرد به مصرف الکل را کاهش بدهد و به بهبود وضعیت خواب افراد الکلی نیز کمک می کند.

 

گل گاو زبان، مفید برای بیماری های قلبی

مصرف گل گاو زبان باعث جلوگیری از سکته و حمله قلبی و ناراحتی های سیستم قلبی و عروقی می شود.

 

گل گاو زبان، تقویت کننده عملکرد روده

روغن گل گاوزبان باعث تحرکات روده ای می شود و عملکرد روده ها را تقویت می کند. افرادی که دچار تنبلی روده هستند بهتر است گل گاو زبان را مصرف کنند.

 

گل گاوزبان و درمان عفونت دستگاه ادراری

گل گاوزبان حاوی مقدار خیلی زیادی پتاسیم و کلسیم می باشد که بسیار ادرار آور هستند و موجب نابودی عفونت ها به دنبال افزایش دفعات ادرار شده و عفونت دستگاه ادرای را درمان می کند.

 

درمان اختلالات بیش فعالی

گل گاوزبان برای درمان اختلالات بیش فعالی خیلی مفید و موثر است و از آنجایی که گل گاوزبان باعث تقویت حواس 5 گانه می شود می تواند موجب تمرکز بیشتر و درمان اختلال بیش فعالی بشود.

 

گل گاو زبان موثر در درمان آلزایمر

روغن گل گاوزبان چون باعث افزایش انتقال امواج عصبی می شود می تواند باعث کم شدن خطر ابتلا به آلزایمر  بشود.

 

گل گاو زبان و تقویت سلامت استخوان ها

گل گاوزبان مقدار بالایی از کلسیم دارد که این کلسیم بر سلامت استخوان ها در سنین میانسالی تاثیر خیلی زیادی دارد و سبب جلوگیری از پوکی استخوان می شود.

 

عرق گل گاو زبان چه فوائدی دارد

در ایران، عرق گل گاوزبان بیشتر به عنوان یک آرامش بخش طبیعی و همچنین برای درمان استرس و افسردگی استفاده می شود. که به عنوان بخش دیگری از خواص آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

درمان سرماخوردگی
درمان کم خونی
بهبود حالت تهوع
درمان تورم بدن
درمان آرتریت روماتوئید

 

عوارض و خطرات مصرف گل گاوزبان

 

1) گل گاوزبان فشارخون را بالا می‌برد

داروهای گیاهی مثل داروهای شیمیایی دارای عوارض هستند، به طور مثال گل گاوزبان فشارخون را افزایش می دهد و نباید مبتلایان فشارخون از آن استفاده نمایند. اگر افراد مبتلا به فشارخون قصد دارند گل گاوزبان مصرف کنند باید از مصلح که لیمو باشد هم استفاده بکنند. مصلح به ماده غذایی یا گیاه دارویی گفته می‌شود که عوارض آن گیاه دارویی را از بین می‌برد و آن را تعدیل می نماید. همان گونه که مطلع هستید به بیشتر مبتلایان به فشارخون که دچار ناراحتی اعصاب می‌شوند توصیه می‌شود که گل گاوزبان را مصرف کنند درحالی‌که این بیماران با خوردن آن دچار عوارض می‌شوند!
پس داروهای گیاهی برای درمان بیماری ها حتماً باید از سوی متخصصان مربوطه تجویز شوند و مصرف خودسرانه آنها برای درمان توصیه نمی شود.

 

2) اجتناب از مصرف در دوران بارداری، شیردهی 

 

زنان باردار بایستی از مصرف گل گاو زبان در ایام حاملگی خودداری نمایند.چرا که به علت داشتن آلکالوئیدها ممکن است باعث آسیب به جنین شود.

عده ی زیادی از مردم تصور می کنند مصرف داروهای گیاهی برخلاف داروهای شیمیایی کاملاً بی ضرر و بدون عوارض می باشد بنابراین بدون ملاحظه آنها را مصرف می کنند؛ در حالی که امروزه ثابت شده که داروهای گیاهی نیز از عوارض و ضرر برخوردار هستند. این مسئله به خصوص در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند و زنان حامله بایستی از هرگونه مصرف خودسرانه انواع جوشانده ها یا دم کرده های گیاهی در بارداری خودداری نمایند.

بعلاوه گل گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان شیرده و کودکان نیز ضرر دارد.

 

3) برای نوزادان و کودکان

گل گاو زبان دارای مقادیری آلکالوئید است به همین خاطرمصرف آن برای نوزادان و کودکان خطرناک است و از مصرف آن اکیدا نهی می شود.

 

تشدید درد سنگ کلیه

مصرف گل گاوزبان برای بیمارانی که سنگ کلیه دارند ضرر دارد زیرا سبب تشدید درد و ناراحتی آنان می شود.

 

 ناراحتی معده و دستگاه گوارشی

مصرف بیش از حد معمول از گل گاو بان باعث معده درد و اختلال در عملکرد دستگاه گوارشی می شود. همچنین مصرف گل گاو زبان درد را در افرادی که مبتلا به سنگ کیسه صفرا هستند افزایش می دهد.

 

تداخلات دارویی در گل گاوزبان

مصرف این گیاه همراه دارو‌هایی که سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کنند مثل دارو‌های ضد افسردگی، ضد اضطراب، قرص آرامبخش، خواب‌آور، آنتی هیستامین‌ها و دارو‌های کنترل فشار خون حتما باید با نظر پرشک متخصص انجام بپذیرد و از مصرف خودسرانه آن اجتناب شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.