تاریخچه ماساژ در جهان (اولین قومی که ماساژ را کشف کرد!)

تا بحال برایتان سوال شده که این ماساژی که برای آرامش ما فوق العاده است، از چه زمانی و توسط مردم چه منطقه ای کشف شده؟!  در این بخش قصد داریم شما را با تاریخچه ماساژ آشنا می کنیم. 
مقدمه ای برای بررسی تاریخچه ماساژ:
ماساژ را همه دوست داریم چون به ما آرامش می دهد و ما را ریلکس می کند. در ضمن همه ما می دانیم که ماساژ برای بدن بسیار مفید می باشد. از قدیم این مرسوم بوده است که هر نقطه ای از بدن شما درد بگیرد، می توانید با ماساژ درمانی، به درمان آن مشغول شوید و در سر تا سر دنیا، ماساژ، برای رفع درد و رسیدن به آرامش استفاده می شود.
همچنین ماساژ باعث میشود درد های عصبی و گرفتگی عضلانی کاهش یابد و موجب کاهش یافتن شدت جریان خون فشار وارد بر رگ ها و سیاه رگ ها می شود و از ناراحتی های قلبی هم می کاهد.

 

تاریخچه ماساژ در شرق و غرب جهان

 

✔ تاریخچه ماساژ شرقی:
تاریخچه ماساژ شرقی

جالب است بدانید که مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که مالش بدن حتی در بین انسان های اولیه و تمدن های باستانی هم وجود داشته است! و هندیان قدیم نیز از ماساژ در ورزش‌های تنفسی استفاده می‌کردند.
یکی از نخستین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را می توان در کتاب طب سنتی چینی یافت که تاریخ آن به قبل از میلاد باز می گردد و در آن، ماساژ ماهیچه ها و پوست از شایع ترین شیوه های ماساژ درمانی است. داستان ماساژ یا تاریخچه ماساژ درمانی به حدود ۲۷۰۰ سال قبل بر می گردد. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین)، برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است.

مصریان و ایرانیان نیز انواع مختلف ماساژ را جهت درمان بکار می‌بردند مثلا ابوعلی سینا، ماساژ را برای پخش کردن مواد زائدی که در عضلات تشکیل شده، توصیه می‌کرد که باعث رفع خستگی می شد.
درست است که ماساژ شرقی نسبت به ماساژ غربی، قدمت بیشتری دارد ولی؛ غربی ها این علم رو به صورت اکادمیک تری دنبال کردن. خوب است بدانید که پایه ماساژ های غربی، ماساژ سوئدی است.

تاریخچه ماساژ غربی:

تاریخچه ماساژ غربی

در کتب پزشکی، ماساژ و تمرین درمانی یکسان آورده شده است، اما “کلین سوئدی” اولین کسی بود که سعی کرد این دو را از هم تفکیک کند. وی با انتشار کتاب جیبی ماساژ در سال ۱۸۹۵، جدایی این دو را بیان کرد و گفت ماساژ، تمرین‌ درمانی نیست.
در سال ۱۸۱۳ اولین کالج آموزش ماساژ در استکهلم تأسیس شد و توسط دانشجویان این کالج، ماساژ سوئدی به عنوان یک روش استاندارد به جهانیان شناسانده شد. بین سالهای ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۸ ماساژ به عرصه پزشکی و درمان پا گذاشت و این همزمان با شروع کار فیزیوتراپی بود. در سال ۱۹۰۰ “هوفا” کتاب خود به نام «تکنیک‌های ماساژ» را در آلمان به چاپ رسانید که هنوز هم اساس کلیه کتب درسی مرجع ماساژ به کار گرفته می‌شود.
از سال ۱۹۸۰ درمان با ماساژ به سرعت گسترش پیدا کرد و امروزه در صورتی که ماساژ به خوبی و با مهارت به کار گرفته شود به عنوان بخش مهمی در حفظ سلامتی و درمان مطرح می‌گردد. از
سال ۱۹۹۳ ماساژ به عنوان سومین دسته از اشکال متعدد طب تکمیلی طبقه‌بندی شد.

 

معنای ماساژ در لغت:

اگر میخواهید دباره لغت ماساژ بدونید باید به شما بگیم که ریشه کلمه ماساژ از منابع مختلف مشتق شده است. ریشه لاتین ماسا و ریشه‌‌های یونانی ماسئین یا ماسو به معنای لمس،‌ دست زدن، فشار دادن یا مالیدن می‌باشد. فعل فرانسوی ماسر نیز به معنای مالیدن آمده است. ریشه عربی مس یا مسح و ریشه سانسکریت مکه به عنوان فشار آرام ترجمه شده است.

خوشحال می شویم از نظراتتان را با ما در مجموعه اکسیر طب در میان بگذارید … .


 

این مقاله صرفا جهت مطالعاتی دارد وبرای استفاده از دستورات طبی آن حتما با پزشک سایت مشورت شود. مسئولیت استفاده خودسرانه از گیاهان دارویی یا داروهای گیاهی بدون مشورت با پزشک بعهده خود فرد است. برای ویزیت رایگان به این بخش مراجعه کنید (ویزیت رایگان) باتشکر. اکسیرطب.
منبع allalliedhealthschools
2 نظرات
  1. amir می گوید

    عالی بود

  2. فهمیه می گوید

    چقدر تاریخچه ماساژ جالب بود
    اگر میشه حتما مقالات متناسب با ماساژ درمانی رو ادامه بدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.