سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی از دیدگاه طب سنتی ایران

 زایمان طبیعی یا سزارین، سوالی که خیلی از خانم های باردار با آن مواجه هستند. انتخاب شیوه زایمان برای سلامتی شما خانم ها و فرزندانتان بسیار مهم است. در ادامه شما را با تمام زوایای این 2 زایمان آشنا می کنیم تا به راحتی یکی از این 2 شیوه زایمان را انتخاب کنید … .

مزایای سزارین برای مادر:

1) افتادگی مثانه در سزارین کمتر است:

افتادگی مثانه یا کف لگن در زایمان طبیعی نسبت به سزارین مقداری بیشتر است چون فشار فیزیکی ای که سر نوزاد با 10 سانتی متر قطر به اعصاب لگن و عضلات می آورد قطعا بیشتر خواهد بود.

البته برای این مسئله هم راه حل هایی هست مثلا برشی که در قسمت پایین می‌دهیم را درست مثل روز اول ترمیم می‌کنیم و همچنین ورزش های مخصوصی برای بعد از زایمان وجود دارد مثل کگل که می تواند کمک های قابل توجهی کند و این عضلات را به حالت اولیه خود بازگرداند ولی این ورزش ها به همان 6 تا 8 هفته خلاصه نمی شود و به نوعی تا آخر عمر شما با آن کار دارید.

حتی در سزارین هم این افتادگی ها رخ می دهد. بیماران بسیاری هستند که پس از 2 و یا 3 مرتبه سزارین، به افتادگی لگن و بی اختیاری ادرار دچار می‌شوند چراکه هورمون‌ هایی که در دوران حاملگی ترشح می‌شوند، موجب شل شدن تمام عضلات بدن می شوند و این شل شدن هم هر دفعه تکرار می‌شود و در نتیجه افتادگی رخ می دهد ولی به هر صورت این افتادگی در سزارین کمتر از زایمان طبیعی است.

2) اضطراب کمتر هنگام تولد فرزند

3) کاهش خطرات رابطه جنسی پس از زایمان

4) پایین آمدن احتمال کمبود اکسیژن رسانی به نوزاد

5) کم شدن احتمالات  آسیب روانی مادر هنگام زایمان

آیا سزارین باعث ناباروری می شود

سزارین از عوامل نازایی است؟!

در انجام سزارین هیچ محدودیتی نیست ولی هر چقدر تعداد این سزارین ها بیشتر شود خطر آنها هم بالاتر می رود. عموما اینگونه است که پس از 3 یا 4 مرحله سزارین، شکم فرد به اندازه ای چسبندگی می یابد که برگشتن به آناتومی طبیعی مثانه و رحم کار خیلی سختی خواهد بود.

⚠ خبر بد آنجاست که حدود 15 تا 20 درصد خانم هایی که سزارین داشته اند، برای مرتبه دوم که می خواهند بچه دار شوند موفق نشده و با مشکلات جدی ای مواجه می شوند.

عکس هایی که از لوله های رحم آنها گرفته شده گویای چسبندگی آنها بود. زیرا هر عمل جراحی ای که بر روی شکم صورت می گیرد باعث ایجاد چسبندگی می شود که این چسبندگی باعث انسداد لوله های رحمی شده و موجب نازایی می گردد.

 

می دانید چرا خیلی ها از سزارین راضی اند؟!

طبیعی است زندگی ها و آدم های امروزی، تفاوت های زیادی با گذشته دارند و امروزه کسی حوصله درد و دردسر ندارد، از پزشک جراحی که می خواهد عمل زایمان را انجام دهد گرفته تا مادری که می خواهد زایمان کند، همه به دنبال راه آسان تر و سریع تر می گردند و سزارین بهترین گزینه برایشان است چون درد کمتر و سرعت بیشتر و نظم بهتری دارد و زمان زایمان را خودشان تعیین می کنند بر خلاف زایمان طبیعی که زمان آن معلوم نیست و درد بیشتری دارد و … . این است که خیلی ها سزارین می کنند و راضی هم هستند ولی آیا واقعا اینها دلایل علمی و پزشکی هستند که ما سزارین را ترجیح دهیم؟!

زایمان طبیعی بهتر از سزارین است

4 مقایسه بین زایمان طبیعی و سزارین

1) خانم هایی که با زایمان طبیعی نوزادشان را به دنیا می آورند خیلی راحت، دقایقی پس از زایمان می توانند به نوزادشان شیر بدهند که این یعنی سوزاندن 500 کالری در شبانه روز ولی در سزارین اینگونه نیست.

2) خانم هایی که زایمان طبیعی دارند، خیلی زود تر فعالیت های روزانه خود را شروع می کنند و با ورزش ها و فعالیت های پس از زایمان، خیلی زودتر به اندام متناسب می رسند که این به علت آن است که عوارض بیهوشی و درد های ناشی از بخیه ها و … را تحمل نمی کنند.

3) شادابی و نشاط مادر پس از زایمان طبیعی بسیار بیشتر از سزارین است و در سزارین بدن مادر تا چند وقت واقعا آزرده است لذا نشاط کمتری دارد.

4) نوزادی که با سزارین به دنیا می آید احتمال ابتلا به آسم، آلرژی ها و دیابت نوع 2 در او بیشتر از نوزادی است که با زایمان طبیعی به دنیا آمده است.

 

چه زمانی باید سزارین انجام دهیم؟!

تشخیص اینکه یک خانم باید سزارین انجام دهد و یا زایمان طبیعی، بر عهده پزشک متخصص است. البته قاعده کلی آن است که اگر خانم باردار هیچ مشکلی نداشته باشد زایمان طبیعی را انجام دهد ولی اگر به هر دلیلی زایمان طبیعی ممکن نبود باید سراغ سزارین رفت که برخی از آن شرایط عبارتند از؛

 • اگر قبلا سزارین داشته اید خصوصا اگر برش ها به صورت عمودی بوده باشند چراکه به علت برش و بخیه روی شکم، دیگر امکان زایمان طبیعی وجود ندارد.
 • اگر دوقلو باردار هستید و تحویل دوقلو ها به شکل زایمان طبیعی ممکن نیست که در این موارد برای دفع خطرات احتمالی باید سراغ سزارین رفت.
 • در صورتی که نوزادتان از وزن سنگینی برخوردار باشد و یا به بیماری شناخته شده کروزومی مبتلا باشد.
 • اگر مادر دیابت دارد و یا فرزند قبلی او در زایمان طبیعی دچار آسیب جدی ای شده.
 • اگر به انسداد ناحیه واژن دچار شده باشید مثل فیبروئید بزرگ که در اینجا باید سراغ سزارین رفت.
 • اگر مادر به HIV (ویروس ایدز) مبتلا باشد.

زایمان طبیعی سزارین کدام بهتر است

قطعا زایمان طبیعی بهتر است، اما چرا؟!

آیا می دانستید عوارض سزارین سه برابر بیشتر از عوارض زایمان طبیعی است!!!

* دوره نقاهتی که برای زایمان طبیعی وجود دارد به مراتب کمتر از دوران نقاهت سزارین است.

* نوزادی که با زایمان طبیعی آنرا به دنیا می آورید، احتمال بیماری های تنفسی در آن کمتر است و ریه های خالی ای دارد بر خلاف سزارین که خطر بیماری های تنفسی در آن بیشتر است و به همین خاطر است که نوزادان سزارینی معمولا به اکسیژن بیشتری نیاز دارند و زیر دستگاه‌ هود (و دستگاه مراقبت ویژه) می‌مانند.

* نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند از نوزادان سزارینی باهوش تر هستند.

مزیت ها و برتری زایمان طبیعی سال های بسیاری است که اثبات شده ولی متاسفانه هنوز این فرهنگ در کشورمان جا نیفتاده که اصل و اساس زایمان، سزارین نیست و زایمان طبیعی راه اصولی آن است.

درست است که ما 2 روش برای زایمان داریم و می توانیم هر کدام را انتخاب کنیم ولی شما خانم ها حتما می دانید که بیشتر بارداری ها قابل پیش بینی نیستند و به این سادگی ها نمی توان شیوه قطعی زایمان را از قبل تعیین نمود لذا گاهی بر حسب دلایل پزشکی سزارین لازم است و گاهی هم زایمان طبیعی.

سزارین یک عمل جراحی است و نیازمند تایید یا توصیه پزشک است و به هیچ وجه خودسرانه این شیوه زایمان را انتخاب نکنید چراکه خطرات زیادی دارد همچون؛

نارسایی عضوی از بدن

اختلالات در انعقاد خون و خونریزی زیاد

عفونت های عمومی

کم خونی شدید

واکنش های آلرژیک

بعد از سزارین بهبود آسان نیست: بهبودی جراحی سزارین به این سادگی ها نیست. شما بعد از سزارین باید حدود 5-4 روز در بیمارستان بستری باشید و این در حالی است که برای زایمان طبیعی فقط 2 روز نیاز است.

افزایش خطر خونریزی در سزارین: خونریزی های بر اثر سزارین عفونت هایی که در محل عمل و رحم رخ می دهد حدودا چیزی 2 برابر زایمان طبیعی است و عجیب آنجاست که بر خلاف تصور عموم، سزارین خطر بیشتری از زایمان طبیعی دارد.

بعد از این توضیحات مفصل بعید می دانم کسی باز هم سراغ سزارین برود، البته اینرا تقریبا اطمینان دارم که اگر هم کسی سراغ سزارین برود باز هم دل او با ماست و می داند که زایمان طبیعی بهتر است.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم … .


ویزیت رایگان
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. ریحانه می گوید

  خیلی مقاله جالبی بود
  من خودم همیشه سعی میکنم زایمان طبیعی کنم
  تا الان دو تا دختر و یه پسر اوردم زایمان طبیعی بوده و خیلی هم راضی بودم

 2. verthilertva می گوید

  I cling on to listening to the news speak about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.