درمان سریع سرماخوردگی، 30 روش قطعی طب سنتی برای درمان

سرماخوردگی بیماری ای است که معمولا سالی یک بار سراغ همه ما می آید و چه خوب است که با راهکار های صحیح از آن پیشگیری کنیم. برخی از درمان های سریع سرماخوردگی به طور خلاصه؛ مصرف سیر و پیاز، دمنوش آویشن، چای بابونه، بخور اسطوخودوس، ترک سیگار در دوران بیماری، خالی کردن خلط بینی و دهان، ترک استرس و … که در ادامه به بررسی دقیق و علمی آن پرداخته ایم.

سرماخوردگی چه نوع بیماری است؟

مریضی ای که به دستگاه تنفسی فوقانی بدن مرتبط است و معمولا قسمت بینی را آزار می دهد همچنین واگیردار نیز می باشد.

عموما این بیماری حالاتی نظیر خستگی و بی حالی، حس سرما، سردرد و عطسه را با خود به همراه می آورد. بعلاوه اگر پیشرفت کند علائمی نظیر گلودرد، تب، آبریزش بینی و سرفه را هم بروز می دهد. این علامت ها برطرف می شوند ولی هر کدام به مقدار زمانی احتیاج دارند و این زمان به عوامل مختلفی همچون قدرت دفاعی بدن مریض، شدت بیماری و… بستگی دارد و نمی توان یک زمان مخصوص تعیین نمود.

ویروس هایی که باعث بروز سرماخوردگی در فرد می شوند بالاتر از 200 نوع می باشند لکن موثرترین آنها راینو ویروس ها هستند(جالب است که خود اینها هم بیشتر از 99 نوع گونه می باشند.)

 

نکته مهم راجع به این ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند این است که می توانند برای زمان طولانی در همان فضا زنده و باقی بمانند فلذا ممکن است از راه دست ها، بینی و چشم ها منتقل شوند چراکه این مواضع در بدن، مواضع عفونت محسوب می شوند.

لذا اینکه گفته می شود سرفه ها، عطسه ها و برقراری تماس با اشخاص و یا اشیائی که کثیف هستند می تواند باعث انتقال ویروس شود به همین دلیل است که در بند قبل گذشت.

آیا سرما، علت سرماخوردگی است؟

در میان مردم این حرف رواج زیادی دارد که یکی از عوامل سرماخوردگی، در معرض سرما بودن است و اصلا به همین دلیل این بیماری سرماخوردگی نام گرفته است ولی باید بگوییم که متاسفانه این حرف اثبات که نشده هیچ، بلکه ردّ و ابطال هم شده است، لذا از این پس طوری دیگر به این بیماری نگاه کنید.

همانطور که می دانید سیستم ایمنی بدن طوری طراحی شده است که بعد از هر بار ابتلاء به بیماری، پادتن آنرا تولید می کند تا دفعه بعدی دیگر به آن ویروس مبتلا نشود.

سوال اینجاست که پس چرا ما آدم ها در طول هر سال بار ها سرما می خوریم؟ که جواب آن قبلا گذشته بود زیرا گفتیم عوامل و ویروس هایی که باعث سرماخوردگی انسان می شوند بیش از 200 نوع می باشند لذا سرماخوردگی عوامل مختلفی دارد که این باعث می شود ما بارها و بارها سرما بخوریم، به طور میانگین یک انسان پنجاه بار در طول زندگی خود سرما می خورد (کودکان مابین 6 تا 10 بار در هر سال و بزرگسالان نیز مابین 2 تا 5 بار در هر سال).

این ویدیو رو حتما مشاهده کنید 👇👇

در حال بارگذاری ویدیو ...

بهترین راهکار ها برای جلوگیری از ابتلاء به سرماخوردگی:

 

شست و شوی دستان

✅عدم لمس چشمان

✅ لمس نکردن بینی و دهان با دست های کثیف

✅ دوری و رعایت فاصله از اشخاص مبتلا به سرماخوردگی

همپنین میتوانید برای جلوگیری از سرماخوردگی از ماسک صورت استفاده کنید

تشخیص سرماخوردگی

رایج ترین نشانه هایی که برای سرماخوردگی وجود دارد علائمی همچون آبریزش بینی، کوفتگی، بی حالی و خستگی، عطسه و… است.

اینها علائم ابتدائی و شائع سرماخوردگی بود اما نشانه های ثانویه آن همچون درد عضلات، سردرد و سرفه بدون خلط و … می باشد.

 

اگر علائم زیر را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید:
در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر، دیگر وقت خود درمانی نیست و باید به پزشک مراجعه کنید که احتمال خطر بالاست.
⭕ اگر درجه تب شما به 38 درجه رسید و همین روند در طول سه روز ادامه پیدا کرد، یا اینکه به بالای 40 درجه رسید که در همان موقع باید سراغ پزشک بروید.
⭕ اگر تب فرزندانتان در طول 24 ساعت از بین نرود فورا باید به پزشک مراجعه کنید. (همانطور که می دانید منظور، تب های سطحی و خفیف نیست)
⭕ اگر درد سنگینی را همراه با احساس گرمی در گوش هایتان متوجه شدید، و یا درد در ناحیه سینوس ها احساس کردید، آنرا جدی گرفته و به پزشک مراجعه نمایید.
⭕ در صورت ورم لوزه ها، یا احساس مشکل در ریه ی خود و قفسه سینه، مراجعه به پزشک لازم است.
⭕ در سینه خود بیشتر از حالت عادی خلط احساس می کنید علی الخصوص زمانی که رنگ آن سبز یا همراه با خون باشد.
⭕ احساس تنگی نفس
⭕ بی میلی مفرط به غذا
انتقال ویروس
انتقال ویروس

سرماخوردگی چگونه منتقل می شود؟

 • هر دفعه که عطسه می کنید، ذرات آن تا سه متر جلوتر پرتاب می شود و این موجب انتقال ویروس می‌گردد.

ویروس سرماخوردگی عموما به 2 شکل منتقل می‌شود: استنشاق یا بلعیدن ذرات موجود در هوا که ویروس را دربر دارند یا تماس با مخاط بینی یا اشیای آلوده. البته اینکه کدام روش انتقال سرماخوردگی متداول‌تر است، هنوز مشخص نشده‌، هرچند روی تماس دست با دست و دست با پوست یا دست بیشتر تأکید می‌شود تا ذرات هوا این ویروس‌ها می‌توانند تا مدت زمانی طولانی (برای راینو ویروس تا بیش از ۱۸ ساعت) در محیط زنده بمانند و ممکن است از دستان به چشمان و بینی که محل عفونت هستند، منتقل شوند. و افرادی که در مجاورت قرار داشته باشند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند.

در مهدکودک‌ها و مدارس به علت مجاورت تعداد زیاد کودکان با مصونیت کم و غالباً با بهداشت ضعیف، انتقال بیشتر متداول است. پس از آن، عفونت به خانه و در حضور سایر افراد خانواده آورده می‌شود. هیچگونه مدرکی مبنی بر اینکه که هوای مجدداً به گردش درآمده در طول یک پرواز هوایی روشی برای انتقال باشد وجود ندارد. اگرچه افرادی که در محل نزدیکتری نشسته‌اند در معرض خطر بیشتری هستند. سرماخوردگی‌های نشات گرفته از راینو ویروس بیشترین اندازه واگیر را در سه روز اول علائم دارد. بعد از این دوره، از مقدار واگیردار بودن سرماخوردگی کم می‌شود.

شاید برایتان عجیب باشد ولی ظاهرا ویروس‌ های سرماخوردگی از طریق بوسه منتقل نمی‌شوند، بلکه این ویروس‌ها از طریق ذراتی که در فواصل نزدیک از طریق سرفه یا عطسه از دهان بیرون می‌آیند می‌توانند منتقل شوند.

بعلاوه انگشتان آلوده در جاهای عمومی مانند دستگیره در، در صورتی که با چشم یا بینی تماس پیدا کنند، ویروس قادر به انتقال خواهد بود. از آنجا که راه ارتباطی بین چشم‌ها و حفره‌های بینی باز است، تماس با چشم می‌تواند باعث انتقال ویروس به سمت بینی شود. ویروس‌های سرماخوردگی در اصل از طریق راه حلق و بینی به بدن منقل می‌شوند، به همین خاطر، دهان را به تنهایی نمی‌توان عامل انتقال ویروس شمرد.(برگرفته از سایت تبیان، بخش سلامت)

 

 

تشخیص سرماخوردگی از آنفولانزا؟

بله درست است سرماخوردگی و آنفولانزا دو بیماری متفاوت هستند ، هر چند که هم سرماخوردگی و هم آنفولانزا هر دو از ویروس نشات میگیرند.

ولی ویروس های آنها کاملا متفاوت است لذا دو بیماری متفاوت می باشند.

باید بدانید تشخیص کامل و صحیح بیماری شما، که سرماخوردگی است یا آنفولانزا، بر عهده پزشک مربوطه است و نباید مطلب زیر به عنوان حرفی کاملا قطعی تلقی شود.

آزمایش و ایده ای از جهت دکتر اسمیت مطرح شده است که وی گفته این آزمایش، سبکی برای تشخیص آن است که شخص مبتلا به آنفولانزا است یا سرماخوردگی؟

بدین شکل: که شما به شخص مریض می گویید مثلا چک پولی به فلان ارزش در فاصله ی کمی از شما قرار دارد، بلند شو و آنرا برای خودت بردار، اگر بلند شد و برداشت، حال او خیلی نا مساعد نبوده و آنفولانزا ندارد ولی اگر گفت: مال خودت و من قدرت تحرک را ندارم، بدانید که احتمال قوی او آنفولانزا دارد.

بنابراین اگر شما قدرت بلند شدن از تخت را ندارید، از سر تا پای بدن شما درد دارد، کاملا ناتوان می باشید و آبریزش بینی دارید، چشم هایتان می سوزد و سرخ شده، همچنین سرفه هم می کنید، در این طور موارد عموما باید گفت که شخص دچار بیماری آنفولانزا شده است.

 

ویروس چیست؟!

اجزای بسیار کوچکی که در حقیقت از قبیل انگل ها می باشند را ویروس گویند. ویروس به اندازه ای کوچک است که در حقیقت بسته ای از ژن های منتشر کننده مریضی هست، زیرا آنها برای زنده ماندن خودشان، مجبورند تا به سلول های موجود در بدن ما مثلا در نواحی گلو و بینی حمله بکنند.

ویروس ها دارای گونه های مختلفی هستند و به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند.

و آنفولانزا هم به طور مستقل در خانواده ای از این ویروس ها قرار دارد که ارتومیکسوویریده نام دارد بدین علت که پرندگان عامل آن هستند.

 

پادزیست‌ها و ضدویروس‌ها

سرماخوردگی از علت هایی است که باعث می‌شود، دستگاه ایمنی بدن در مقابل باکتری‌ها آسیب‌پذیر شود و در نتیجه ممکن است به بیماری‌های باکتریایی همچون برونشیت، سینه پهلو، سینوزیت، عفونت گوش میانی یا گلودرد منجر گردد. افرادی که مبتلا به بیماری‌های حاد کلیوی، آسم، دیابت یا دارای دستگاه ایمنی ضعیفی هستند بیشتر در معرض چنین عوارضی قرار دارند. نشانه های بیماری در چنین افرادی غالبا بعد از یک هفته بهبود نخواهد یافت و با علائمی همچون درد قفسه سینه، تب، تنفس سخت، آبی شدن لب‌ها یا ناخن‌ها، سرفه همراه با خلط زرد یا سبز، خارش پوست یا نقاط سفید روی گلو مواجه می‌شوند که در این صورت برای درمان نیاز به پادزیست خواهند داشت.

پادزیستها هیچ اثری بر روی عفونت‌های ویروسی و در نتیجه هیچ اثری بر روی ویروس‌های عامل سرماخوردگی ندارند. پادزیستها علی‌رغم عوارضی که دارند عموماً تجویز می‌شوند. زیرا فرد بیمار از پزشک توقع دارد که چیزی برایش تجویز کند و پزشکان نیز مایلند به آن‌ها کمک کنند، همچنین در نظر نگرفتن علل عفونت‌هایی که ممکن است با پادزیست کنترل شوند دشوار است. هیچ داروی ضدویروس مؤثری برای سرماخوردگی وجود ندارد با این حال برخی تحقیقات مقدماتی مزایایی را نشان داده‌است.(برگرفته از سایت آسان طب)

 

چرا دچار سرماخوردگی می شویم؟

همانطور که دانستیم سرماخوردگی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می باشد که به آسانی هم منتقل می‌شود. برخلاف باکتری‌ها، ویروس‌ها دارای ساختار سلولی نمی باشند. ویروس سرماخوردگی دارای جداری از جنس پروتئین می باشد و به همین دلیل مقاومت بالاتری نسبت به دیگر انواع ویروس‌ها دارد.

دانشمندان بر این باورهستند که ویروس‌ها «زنده» نیستند و باید در اطراف سلول‌ها قرار گیرند تا بتوانند عملیات تکثیر را صورت بدهند. ویروس‌های دیگری نیز ممکن است علت سرماخوردگی باشند که عبارتند از: کروناویروس‌ها (۱۰–۱۵٪)، ویروس پاراآنفلوآنزا انسانی (۱۰–۱۵٪)، ویروس سنسیشال تنفسی انسانی، آدنوویروس (۵٪ )آنتروویروس، و ویروس متاپنومو) از این ویروس بیشتر از یک نوع وجود دارد و در کل، بیشتر از دویست ویروس مختلف به سرماخوردگی‌ها مربوط می‌شوند. دانشمندان هنوز قادر به تشخیص علت ۲۰ تا ۳۰ درصد سرماخوردگی‌های بزرگسالان نیستند، هرچند فرض بر ویروسی بودن عامل آن‌ها است و نوع ویروس اهمیتی برای درمان بیماری ندارد.

کروناویروس‌ها گروهی از ویروس‌ها هستند که عامل سرماخوردگی شناخته می‌شوند. با مشاهده این ویروس‌ها در زیر میکروسکوپ الکترونی می‌توان دید که ظاهری هاله‌ای یا تاج مانند دارند (کورونا به معنی تاج یا هاله است). راینو ویروس رایج‌ترین عامل سرماخوردگی است و در ۳۰ تا ۸۰ درصد موارد علت بیماری شناخته می‌شود. راینو ویروس، ویروسی از خانواده پیکورناویروس‌ها و شامل ۹۹ نوع مختلف شناخته‌شده و دارای قطری حدود ۲۰ نانومتر است، به‌طوری‌که پنج هزار عدد از این ویروس تنها ۱ میلی‌متر جای می‌گیرند.

راینو ویروس نوع C در سال ۲۰۰۷ کشف شد و در سرتاسر دنیا قابل مشاهده می‌شود. تأثیر نوع C نسبت به نوع A و B شدیدتر است. راینو ویروس دارای یک ژنوم RNA معمولی با پروتئین و پلی‌نوکلئوتید است که مشابه DNA انسان عمل می‌کند. این پروتئین‌ها عامل اصلی واکنش پادتن‌های بدن انسان هستند. راینو ویروس‌ها در دمای ۹۱ درجه فارنهایت (معادل ۳۲٫۷ درجه سلسیوس) بهترین شرایط را برای رشد و نمو دارند و این دمایی است که در نوک بینی انسان مشاهده می‌شود.

ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم RNA معمولی است. افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها قرار دارند. عموما شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بالاتر است.

کروناویروس‌ها که بعد از راینو ویروس‌ها بزرگترین علت ابتلا به سرماخوردگی می باشند، اغلب در فصل زمستان و بهار موجب سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کروناویروس‌ها بیشتر در جانوران دیده می‌شوند، اما 5 نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. تشخیص اینکه عامل بیماری کروناویروس باشد یا نه، مقداری مشکل می باشد، زیرا برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند. ساختار آدنوویروس‌ها شامل دو DNA عادی می‌شود و تاکنون بیش از ۴۰ گونه از آن شناخته شده‌است ولی فقط در چند گونه از آن مشخص است که چگونه موجب به وجود آمدن بیماری می‌شوند.

ویروس سنسیشیال تنفسی می‌تواند در نوزادان (مخصوصا نوزادان زیر یک سال که زایمان زودهنگام داشته‌اند) یا افرادی که مبتلا به یک بیماری مزمن ریوی باشند، باعث بیماری سینه پهلو شود. (ویکی پدیا)       

 

درمان گیاهی سرماخوردگی بدون عوارض


مقدمه ای مهم:
معمولاً برای درمان و رفع این بیماری در پزشکی مدرن از آنتی‌هیستامین و یا انواع قرص‌ها و شربت‌های دیگر استفاده می‌شود. اما به روش طبیعی و در طب سنتی برای مقابله با زکام یا گریپ یا سرماخوردگی از تعریق(عرق کردن)، مصرف دمنوش های گیاهی و مایعات گرم، انواع سوپ و بخور روغن های گیاهی برای درمان استفاده می شود. برخی از روغن‌های ضروری وجود دارند که می‌توانند زکام یا سرماخوردگی را درمان کنند که عبارتنداز:

نعناع: قرن‌هاست که از روغن نعناع به عنوان یک محرک معطر برای راحت شدن تنفس استفاده می‌کنند. چند قطره روغن ضروری نعناع را در یک فنجان آب داغ بریزید و با بخار آن بخور کنید. این کار باعث می‌شود که التهاب‌های مجرای بینی و برونشیت از بین برود.
اکالیپتوس: متخصصان معتقدند که یکی از خواص اکالیپتوس این است که جذب اکسیژن را راحت‌تر می‌کند. بو کردن اکالیپتوس، عضلات تنفسی را شل‌تر کرده و تنفس راحت‌تر می‌شود.
سرو کوهی یا اُرس: زمانی که دچار زکام یا گریپ می‌شویم سیستم دفاعی بدنمان ضعیف می‌شود و برای همین توان بدن برای مقابله با سرما یا عفونت‌های دیگر کمتر می‌شود. روغن سرو کوهی یا اُرس متابولیسم بدن را تحریک و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و همین امر باعث می‌شود که بتوانیم سریع‌تر با ویروس‌ها مقابله کنیم.
چوب میخک: بخور دادن با روغن‌های ضروری باعث تسکین ناخوشی حاصل از زکام می‌شود. چوب میخک نیز یک بخور فوق‌العاده محسوب می‌شود. زیرا میخک بسیار معطر است و همین خاصیت آن باعث می‌شود مجاری تنفسی باز شوند و شما می‌توانید به راحتی نفس بکشید

همچنین درمان های بسیار مفید دیگری هم وجود دارد که به بررسی دقیق آنها می پردازیم:

 

خواص سیر برای درمان سرماخوردگی

سیر را در برنامه غذایی خود قرار دهید

آلیسین را شما تنها در یک سیر تازه خردشده خواهید یافت وتمام، که دوز بالای آن سبب پیشگیری از سرماخوردگی می شود. حتی در هنگام آشپزی هم غیر فعال است. سیر به این دلیل برای سرماخوردگی مفید است که دارای خواص ضد ویروسی از جمله ویروس راینو ویروس می باشد.

همچنین طی آزمایشی، به عده ای از انسان ها به مدت 12 هفته دوز سنگینی از آلیسین داده شد که شمار اندکی از آنان به سرماخوردگی مبتلا شدند، و زمان مریضی آنها نیز پایین آمد.

طریقه مصرف سیر برای درمان سرماخوردگی:

به اندازه یک قاشق غذاخوری سیر خردشده، و دو قاشق غذاخوری هم آبلیمو می خواهیم همچنین به اندازه نصف قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز نیاز داریم و با یک قاشق غذاخوری از عسل، این دارو کاملا آماده خواهد بود.

بعد از اینکه این داروی خانگی را تهیه کردید، روزانه یک مرتبه آنرا مصرف کنید تا نشانه های بیماری در شما کم شود.

بعلاوه می توانید چهار تا پنج قاشق از سیری که خردشده است را در یک لیوان آب جوش بریزید و به اندازه یک قاشق هم عسل خام به آن اضافه کنید، داروی خانگی شما آماده است. حالا کافی است تا روزانه 2 تا 3 مرتبه از آنرا نوش جان کنید تا بهبود یابید.

البته این راه هم وجود دارد که سیرخام را خرد کنید و با سالاد مخلوط کنید و میل کنید.

 

ادویه دارچین
دارچین در جهت درمان گلودرد می تواند اثرات خوبی داشته باشد.پوست دارچین، دارای جزئی اصلی است که سینامالدهید نام دارد و سینامالدهید حاوی خاصیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد.شما می توانید با استفاده از 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین و همچنین دو میخک که در لیوان آب میریزید و آنرا 15 دقیقه می جوشانید و بعد از آنکه مقداری از گرمای آن کم شد عسل را به اضافه می کنید، معجونی درمانگر برای رهایی از سرماخوردگی خود داشته باشید.این معجون یا چای را سعی کنید روزانه 1 تا 3 مرتبه مصرف کنید.

مطالعه کنید 👈👈 12 خواص دارچین

 

زنجبیل بخورید

نوشیدنی هایی که در آنها زنجبیل وجود دارد می توانند در جهت پیشگیری از سرماخوردگی مفید باشند. محققین کشور تایلند به این نتیجه رسیده اند که از خواص زنجبیل تازه این است که مانع از چسبیدن ویروس های تنفسی به سلول ها است، همچنین موجب کم شدن قابلیت تکثیر ویروس ها هم می شود.

مصرف چایی گیاهی

در صورتی که از چایی های گیاهی همچون چای سبز استفاده کنید راه های ورودی ویروس های آنفولانزا به بدن و سیستم درونی آنرا بسته اید که این یعنی تضمین سلامتی. همچنین محققان کشور آلمان گفته اند با این چای می توان از بیماری ذات الریه نیز  پیشگیری کرد.

مصرف دم کرده آویشن

برای درمان مجاری تنفسی، آویشن می تواند گزینه مناسبی باشد زیرا سرشار از _فنول_ است و در نتیجه یک ضد عفونی کننده مفید خواهد بود، همچنین متخصصین در این حوزه قائلند که آویشن، برای درمان التهابات موجود در مجاری تنفسی خیلی مفید است.


طریقه دم کردن آویشن:

به اندازه 2قاشق چایی خوری از گیاه آویشن را به لیوانی که آب جوش دارد اضافه می کنیم و می گذاریم 10 دقیقه دم بکشد، و بعد از دم کشیدن، محلول را صاف می کنیم. در هر روز 3بار این دمنوش را مصرف کنید.

خواص پیاز برای درمان سرماخوردگی

پیاز را بیشتر مصرف کنید …

منظور ما از پیازی که درمانگر سرماخوردگی است، پیاز های قرمز رنگ می باشد چراکه این نوع پیازها، دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل کوئرستین می باشند که برای درمان سرماخوردگی موثر می باشد.

همچنین می‌توانید شربت پیاز قرمز را هم امتحان کنید.

تهیه شربت پیاز قرمز ، به پیازِ قرمز و عسل احتیاج دارد.

2 یا 3 عدد از پیاز های قرمز رنگ را برداشته و به شکل افقی، آنها را می بریدو ریز ریز می کنید، در مرحله بعدی این قطعات پیاز را داخل شیشه ای درب دار بگذارید و عسلی که خام باشد را درون آن بریزید تا اینکه آن شیشه کامل و پر شود.

حالا شیشه را بسته و برای 12 تا 15 ساعت آنرا به حال خود رها کنید.

بعد از 15 ساعت، مطمئنا این دارو برای شما آماده شده است و شما به اندازه یک قاشق غذاخوری از این دارو را در یک روز چند مرتبه مصرف نمایید تا عوارض سرماخوردگی از جمله گلودرد شما برطرف شود.

همانطور که می دانید پادشاه ادویه جات فلفل است و دارای خواص بسیاری برای سلامتی بدن می باشد. فلفل حاوی آنتی اکسیدان بالایی است و خاصیت ضد میکروبی و اثرات حفاظتی برای معده دارد.

در صورتی که آبریزش بینی شما را آزار می دهد حتما فلفل را در کنار غذای خود یا به هر شکلی دیگر مصرف نمایید مثلا در یک لیوان، آب گرم ریخته و یک قاشق غذاخوری هم فلفل سیاه به آن اضافه کنید و میل کنید.

درمان سرماخوردگی

بخور با گیاه اسطوخودوس و نوشیدن دمنوش آن

به طور کلی بخور، موجب باز شدن مجاری تنفسی می شود و علت این کارایی آن است که گرمایی که از بخور به وجود می آید موجب منبسط شدن رگ های خونی و بالا رفتن سرعت جریات خون می شود که در نتیجه سیستم ایمنی بدن به سرعت عکس العمل بالایی می رسد.

بعلاوه می توان از  سونا و دوش آب گرم نیز استفاده کرد چراکه بخار آنها همچون بخور کردن عمل می کند.

برای بخور اسطوخودوس باید ۵ قطره از روغن اسطوخودوس را در کاسه ای از آب داغ بریزیم و 15 دقیقه به بخور کردن آن بپردازیم.

در  صورتی که سرماخوردگی شما خیلی قوی باشد باید این فعالیت را روزانه سه دفعه انجام دهید ولی اگر مریضی شما سطحی بود یک دفعه بخور قبل از خواب کافی است.

همچنین اسطوخودوس گیاهی ضد التهاب است و دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است، بنابراین می تواند ترشحات ناحیه بینی را درمان کند.

مداومت بر نوشیدن دمنوش اسطوخودوس ، باعث از بین رفتن میکروب ها داخل بدن میشود ، لذا استفاده این گیاه برای درمان سرماخوردگی به شدت توصیه میشود !!!

 

آب داغ را بخور کنید

قابلمه و یا یک کتری بردارید و آنرا پر از آب کنید، آنرا بر روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. پس از این مرحله حوله ای برداشته و آنرا بر روی سر خود قرار دهید و سر خود را بر روی آن قابلمه یا کتری آب جوش خم نمایید و شروع به استنشاق کنید، این کار را تا برطرف شدن احتقان ادامه بدهید. همچنین با این بخور می توانید سرفه هایی که بر اثر خشکی گلو رخ داده را هم درمان نمایید.

خوراکی های مفید دوران سرماخوردگی

موز: برای ناراحتی های معدوی مفید است.

فلفل دلمه: به علت ویتامین ث ای که دارد مفید است.

هویج: چراکه از بتاکاروتن بالایی برخوردار است.

پرتقال و لیموشیرین معروف: که سرشار از ویتامین ث می باشند.

فلفل تند: می تواند ترشحات ریه را رقیق کند و موجب این می شود که سینوس ها باز شوند، بعلاوه از خواص خردل رقیق کردن مجاری تنفسی می باشد.

پیاز: که قدمت تاریخی بالایی در درمان سریع سرماخوردگی دارد.

چای سیاه و چای سبز : این دو گیاه چون حاوی کاتچین هستند می توانند اثرات آنتی بیوتیکی طبیعی و ضد اسهالی داشته باشند.

ترکیب عسل آبلیمو: ترکیب عسل و آبلیمو همراه با آب، شربتی خوش طعم را فراهم می آورد که در جهت درمان سرماخوردگی معجزه آسا عمل می کند. همچنین بهتر است از آب گرم استفاده شود.

تخم کدو حلوایی، دانه کنجد و تخم آفتاب گردان: چراکه این مواد غذایی سرشار از اسید های چرب امگا6 می باشند و در جهت تقویت سیستم تنفسی بدن به سرماخوردگی کمک می کنند.

آب نارگیل: در اثر عرق یا تب، بدن بخشی از الکترولیت‌ های خود را از دست می دهد که آب نارگیل  جبران کننده این آیتم در بدن است.  

 

درمان سرماخوردگی با ترک سیگارترک سیگار

همانطور که هر سیگاری ای می داند، استعمال سیگار باعث تحریک گلو و مجاری تنفسی می شود. همچنین سیگار از موانع عمل سالم مژک ها محسوب می شود و قسمت بد داستان این است که وظیفه این مژک ها این است که با حرکت های مداوم خود، میکروب های موجود در ریه و حلق را خارج کنند.

در نتیجه اگر قادر به ترک همیشگی سیگار نمی باشید، لااقل در دوران سرماخوردگی آنرا کنار بگذارید.

 

مصرف ویتامین ث و درمان سرماخوردگی

وظیفه ویتامین ث: کاربرد ویتامین ث در بدن همچون یک لاشخور می باشد که تمامی آشغال ها و مواد زائد بدن را می خورد، در نتیجه ویروس ها توسط ویتامین ث موجود در بدن از بین خواهند رفت و بیمار، بهبودی می یابد.

ویتامین ث موجب کاهش دوران بیماری می شود و به عنوان مثال بیماری 7 روزه را به مریضی 2 تا 3 روزه تبدیل می کنند.

از فوائد دیگر ویتامین ث می توان به درمان عطسه و سرفه ها و همچنین دیگر نشانه های سرماخوردگی اشاره کرد.


خالی کردن بینی برای درمان سرماخوردگی عالی است

اگر می خواهید زودتر بهبودی یابید بینی خود را به سرعت خالی کنید و قبل از هر بار پر شدن آن، عمل تخلیه سازی را انجام دهید.

همچنین برای تخلیه سازی بینی سرم هایی وجود دارد که آنها را می توان از داروخانه ها تهیه نمود، در صورتی که به هر دلیلی به این سرم دسترسی ندارید می توانید یک قاشق چای خوری نمک را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و از این آب نمک در جهت تخلیه بینی استفاده کنید بدین شکل که آب نمک را در سرنگی که سوزن ندارد می ریزید و با آن سرنگ، آب نمک را وارد بینی خود می کنید.

دقت داشته باشید که در هنگامی که آب نمک را وارد یکی از سوراخ های بینی خود میکنید، آن سوراخ دیگر را با فشار آرام انگشتان مسدود کنید و بعد از هر بار ریختن آب نمک در بینی اجازه بدهید تا از بینی خارج شود و برای 2 تا 3 دفعه این کار را انجام دهید. حالا سراغ سوراخ دیگر بینی رفته و همین کار را با آن هم انجام دهید.


ایجاد فضا و هوایی مرطوب

در طول سال ماه های سرما را معمولا به فصل سرماخوردگی می شناسیم.

باید دانست که دوام ویروس سرماخوردگی و ویروس آنفولانزا در فضایی که از رطوبت کمی برخوردار باشد بالاتر است لذا سعی کنید فضای خانه خود را با بخار ساز ها و دستگاه های مرطوب کننده، از خشکی درآورده و مرطوب نمایید که این کار کمک قابل توجهی می کند.

همچنین با این کار می توانید احتقان را برطرف کنید.

حمام آب گرم  نیز گزینه مناسبی برای کمک به روند بهبودی است چراکه میزان رطوبت در آن مکان بسیار بالاست.

 

استرس ممنوع!

به هر عاملی (که البته خودش مضر نباشد) می توانید، متوسل شوید تا استرس را از خود دور نمایید چراکه استرس موجب بسیاری از بیماری ها است و سرماخوردگی هم از این قاعده مستثنی نیست.

به عنوان نمونه می توانید سراغ گیاهان آرامش بخش بروید، همچون گل گاو زبان که از مهم ترین خواص گل گاوزبان آرام بخش بودن است و همچنین تمرین های یوگا و مدیتیشن.

درمان سرماخوردگی

سوپ مرغ و درمان سرماخوردگی

این سبک از درمان سرماخوردگی از گذشته رواج زیادی داشته و امروزه به اثبات علمی رسیده است. شما با خوردن یک کاسه از سوپ مرغ داغ می توانید انسداد مسیر عبور هوا را در بینی خود درمان کرده و آن مسیر را باز نمایید.
متخصصین و پژوهشگران امروزه دریافته اند که این سوپ بر اثر بو و مزه ای که دارد قادر است ترشحات مخاط بینی را تحریک نماید که در هنگام تخلیه و عطسه این ویروس ها و میکروب ها از بدن خارج می شوند.

 

تغییر نحوه خواب

خوابیدن به پشت موجب جمع شدن مخاط در حفره های سینوسی می شود و این تجمع خودش باعث تولید عفونت و یا سینوزیت مزمن خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم هنگام خواب، به صورت 45 درجه ای دراز بکشید و خوابی سالم داشته باشید.
همچنین اگر بتوانید زیر سر خود نیز یک بالش اضافه بگذارید خیلی خوب است زیرا ارتفاع درجه سر می تواند احتقان بینی را کم می کند.

 

غرغره های متنوع و درمان سرماخوردگی

اگر از ناحیه گلو با مشکل مواجه شده اید غرغره کنید که باعث نرم شدن گلو است. مقداری از نمک را با آب گرم ترکیب کنید و روزانه چهار مرتبه از این ترکیب استفاده نمایید.

اگر با خارش در ناحیه گلو مواجه هستید باید از دارو هایی استفاده کنید که خاصیت قبض کنندگی دارند مثلا غرغره کردن چایی که داری تانین است باعث سفت شدن غشای دیوار مجرای تنفسی می شود. بعلاوه غرغره کردن عسل و آب و یا ترکیب عسل و سرکه سیب که محلولی غلیظ می شود هم توصیه می شود.

یک لیوان نسبتا بزرگ از آب داغ را برداشته و یک قاشق غذاخوری از آبلیمو و یا از برگ های تمشک را به آن بیفزایید و حالا مقداری صبر کنید تا کمی خنک شود و دمای آن مطابق دمای اتاق گردد، بعد از این مرحله، غرغره را شروع کنید.

 

چای بابونه برای درمان سرماخوردگی بسیار خوب است

بهبودی سرماخوردگی با چای بابونه از راه های قدیمی و مجرب است.

مواد مورد نیاز:

یک چای کیسه ای بابونه‌

لیوانی از آب جوش

برای تهیه این چای کافی است فقط چای کیسه ای بابونه را برای 4 تا 5 دقیقه در آب گرم قرار دهید و بعد از آن نوش جان کنید.

البته اگر بخواهید چای را مقداری طبیعی تر فراهم کنید باید ظرفی پر از آب داغ تهیه کرده و برگ های بابونه خشک شده را به آن اضافه کنید. الان باید روی ظرف خم شوید و بخار این آب را استنشاق نمایید.

اگر این کار را روزانه 2 تا 3 بار انجام دهید روند بهبود شما سریع تر می شود.


برای درمان سرماخوردگی چه ویتامین هایی می خواهیم؟!

درمان سرماخوردگی

ویتامین A و پیشگیری از سرماخوردگی

جالب است بدانید که ویتامینA به صورت حل شده در چربی می باشد و کارایی آن، تنظیم و تمایز سلول های می باشد و برای روند عادی عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است. بنابراین ویتامین A برای پیشگیری سرماخوردگی بسیار ضروری است ولی در جهت درمان آن کارایی خاصی ندارد.

 

منیزیم:

ماده معدنی منیزیم کارایی های بالایی دارد که به عنوان نمونه به کم کردن درد های عضلانی می توان اشاره نمود. دقت کنید که این ماده تسریعی در روند بهبود بیماری ندارد و فایده اش منحصر در کم کردن درد های عضلانی است.
بنابراین حمامی نمکی را تجربه کنید تا درد عضلات شما کاهش یابد.

 

روی:

روی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود و در کوتاه کردن زمان بیماری موثر است همچنین روی باعث ترمیم شدن زخم ها می شود. لذا خوب است از غذا هایی که دارای روی هستند استفاده کنید همچون بادام زمینی، مرغ، صدف، نخود، گوشت گاو، پنیر و … البته قرص روی نیز وجود دارد که می توان از آن هم استفاده کرد.

 

تشخیص زمان درمان سرماخوردگی

چه زمانی باید درمان جدی سرماخوردگی را شروع کنیم؟!

شاید برایتان عجیب باشد ولی حقیقت آن است که علائم سرماخوردگی که باعث اذیت و آزار ما می شوند جزئی از روند عادی برای بهبودی بدن ما می باشند.

به عنوان نمونه به برخی از این علائم اشاره می کنیم:

1) تب: تب باعث افزایش غیر عادی دمای بدن می شود، که این خودش راهی است برای نابودی ویروس ها، بعلاوه تب، پروتئین هایی را به وجود می آورد که باعث نابودی سریع تر میکروب ها می شود. در نتیجه اگر حدود یکی دو روز این تب را تحمل کنید، قطعا روند بهبودی شما سرعت می پذیرد. و سعی کنید سریع به کنترل تب نپردازید.

2) سرفه: سرفه باعث پاک شدن مخاط های غلیظ از مجاری تنفسی شما می شود و این پیشگیری از بیماری های ریوی است چراکه این مخاط ها می توانند میکروب ها را سوی ریه و دیگر مناطق بدن سرایت دهند. بنابراین به محض سرفه کردن، شروع به درمان آن نکنید و بگذارید مقداری زمان بگذرد.

 

 

خوراکی های ممنوعه در دوران سرماخوردگی 

1) انگور و خربزه مطلقا ممنوع است چراکه این میوه ها علاوه بر اینکه حاوی ماده ای به نام هیستامین هستند، موجب آزاد شدن هیستامین در بدن نیز می شوند و هیستامین هم از عوامل تشدید کننده سرماخوردگی می باشد و قسمت بد ماجرا آن است که اگر در بدن شما ویروسی پنهان شده باشد هیستامین آنرا به سرماخوردگی تبدیل می کند.

 

2) شکر: که از عوامل ملتهب کننده بدن محسوب می شود و التهاب نیز موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و گلبول های سفید می باشد.

 

3) غذای چرب: این نوع غذا ملتهب کننده است و باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن می شود بعلاوه در روند هضم پروتئین و کربوهیدرات ها اختلال ایجاد می کند و آزردگی های گوارشی ایجاد می کند.

 

4) نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستند: هنگام سرماخوردگی بر اثر تب و عرق، املاح و آب فراوانی از بدن خارج می شود لذا استفاده از نوشیدنی هایی که ادرار آور هستند مثل قهوه و نوشیدنی های کافئین دار اصلا توصیه نمی شود چون خود اینها موجب دفع آب از بدن می شوند که بسیار مضر است.

 

5) خرمالو: نیز از سری میوه های ممنوعه می باشد.

هرچند برخی قائلند خرمالو گلودرد را خوب می کند و آنرا نرم می سازد.

 

 

عوامل و شرایط موثر در سرماخوردگی

کمبود خواب و اضطراب: دو مولفه ی مهم خواب و آرامش برای سیستم ایمنی بدن بسیار مورد نیاز هستند و در صورت فقدان آنها شخص با بیماری هایی از جمله سرماخوردگی مواجه می شود.

سن: محور اصلی برای ابتلاء به سرماخوردگی، سیستم ایمنی بدن است، بنابراین اشخاص سالخورده و کودکان بیشتر سرما می خورند البته یکی دیگر از علل سرماخوردگی این افراد، مراقبت های کمتر آنان می باشد.

استعمال دخانیات: مصرف قلیان و کشیدن سیگار هم برای کسی که آنها را مصرف می کند و هم برای نزدیکان وی خطرناک بوده و احتمال ابتلاء به سرماخوردگی را بالا می برد چراکه این کار سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

داشتن آلرژی: آلرژی و بیماری سرماخوردگی دارای نشانه های مشترکی هستند به عنوان نمونه هر دو دارای آبریزش بینی و سوزش گلو هستند. و باید دانست که اثراتی که آرژی بر نواحی گلو و بینی دارد می تواند شخص را به آنفولانزا یا سرماخوردگی دچار کند.

 

سرماخوردگی و تاثیر آن بر اقتصاد جهان

درک ضعیفی از تأثیر اقتصادی سرماخوردگی در بیشتر نقاط دنیا وجود دارد. اساسی و اصلی ترین عاملی که افراد به پزشک مراجعه می‌کنند یا از کار خود مرخصی می‌گیرند یا در مدرسه غیبت می‌کنند، سرماخوردگی می باشد. در کشور بزرگ آمریکا، سرماخوردگی منجر به سالانه ۱۰۰ میلیون ویزیت دکتر با هزینه برآورد شده ۷٫۷ میلیارد دلار در سال می‌شود.

آمریکایی‌ها ۲٫۹ میلیارد دلار برای داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) هزینه می‌کنند و ۴۰۰ میلیون دلار دیگر نیز برای داروهای نسخه‌ای برای تسکین علائم بیماری هزینه می‌کنند. درایالات متحده امریکا هزینه‌ای که صرف درمان بیماری سرماخوردگی در بیمارستان‌ها می‌شود از 1 میلیارد دلار در سال هم تجاوز می‌کند، بعلاوه سالانه ۲۲۷ میلیون دلار صرف پادزیست تجویز شده برای سرماخوردگی و بیش از ۲ میلیارد دلار صرف هزینه داروهای بدون نسخه سرماخوردگی و ضدسرفه می‌شود.

بیش از یک سوم مردمی که نزد دکتر رفته‌اند، نسخه پادزیست دریافت کرده‌اند که باعث مقاومت در برابر پادزیست می‌شود. به‌ طور تخمینی هر ساله در کل ۲۲ تا ۱۸۹ میلیون روز، به دلیل سرماخوردگی غیبت از مدرسه در کل دانش‌آموزان وجود دارد. در نتیجه والدین ۱۲۹ میلیون روز کاری را به دلیل ماندن در منزل و مراقبت از فرزندانشان از دست می‌دهند. اگر این تعداد را به ۱۵۰ میلیون روز کاری از دست رفته توسط کارمندان به دلیل سرماخوردگی، اضافه کنیم، اثر اقتصادی کل از دست رفتن روزهای کاری به دلیل سرماخوردگی، از ۲۰ میلیارد دلار در سال فراتر می‌رود و این باعث ۴۰٪ کار از دست رفته در آمریکا می‌شود. (ویکی پدیا)

 

تحقیقاتی در مورد سرماخوردگی

آزمایش‌هایی بر روی تعدادی از ضدویروس‌ها برای میزان اثربخشی آن‌ها در سرماخوردگی انجام شده‌است، اگرچه در سال ۲۰۰۹، هیچ‌کدام از آزمایش‌ها نتوانستند که در آن واحد هم مؤثر شناخته شده و هم برایش مجوز استفاده صادر شده باشد. آزمایش‌هایی در حال انجام هستند که اثر داروی ضدویروس پلکوناریل را بررسی می‌کنند و اینکه چه قدر برای مقابله با پیکورویروس‌ها اثربخش است، مانند آزمایش‌های BTA-798 پلکوناریل خوراکی دارای یک سری مشکلات یود و نوع افشانه‌ای آن در دست مطالعه است.

محققین دانشگاه مریلند در کالج پارک و دانشگاه ویسکانسین-مدیسن، ژنوم همه نژادهای ویروس که منجر به سرماخوردگی می‌شوند را ترسیم کرده‌اند. ساختن واکسن سرماخوردگی کار خیلی مشکلی است، زیرا ویروس‌های گوناگونی هستند که موجب سرماخوردگی می‌شوند و واکسنی که بتواند همه نوع این ویروس‌ها را پوشش دهد هنوز ساخته نشده‌است. (ویکی پدیا)

 

سرماخوردگی در روایات اسلامی

در روایات اسلامی واژه زکام به معنا و مفهوم عام اطلاق گردیده که سرماخوردگی را هم شامل می شود. لذا در کلام معصومین علیهم السلام اصطلاحی به نام سرماخوردگی وجود ندارد و این عنوان با نام زکام بیان شده است. اهلبیت(ع) زکام را نه تنها بیماری ندانسته بلکه آنرا مایه سلامتی و ایمنی از برخی بیماریها به شمار می آوردند.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: چهار چيز را ناخوشايند مداريد؛ زيرا كه براى چهار چيز، سودمندند: زكام را ناخوشايند مداريد؛ زيرا مايه ايمنى از جذام است. كورَك‏ ها را ناخوشايند مداريد؛ زيرا مايه ايمنى از پيسى‏اند. چشمْ‏درد را ناخوشايند مداريد؛ زيرا مايه ايمنى از كورى است. و سرفه را ناخوشايند مداريد؛ زيرا مايه ايمنى از فلج شدن است. (المستدرك على الصحيحين، ج 4، ص 456، ح 8264 ، كنز العمّال، ج 9، ص 139، ح 25400، طبّ النبیّ (ص)، ص12 ، بحار الأنوار، ج 62 ، ص 301 ، الخصال، ص 210 ، ح 32)

پیامبر خدا(ص) درباره فواید زکام فرمودند: ” زُکام، سربازی از سربازان خداوند عز و جل است که خدای عز و جل، آن را به سرکوب درد بر می‏‌انگیزد و درد را از میان می‏‌بَرَد. (الکافی، ج8 ، صفحه 382 ، ح 578، مکارم الأخلاق، ج 2 ، صفحه 210 ، بحار الأنوار، جلد 62 ، صفحه 184).

همچنین از امام صادق(ع) روایت شده که فرمودند: “پیامبر خدا، زکام را درمان نمی‏‌کرد و می‏‌فرمود: “هیچ کس نیست که رگی از جذام در او نباشد؛ و چون زکام به شخص برسد، این رگ را درهم می‏‌کوبد. (الکافی، جلد 8 ، ص382 ، ح579 ، بحار الأنوار ، ج62).

پیامبر خدا(ص) درحدیثی دیگر می‌فرمایند: “هیچ انسانی نیست، مگر این‌که در سرِ او رگی از جذام هست. پس خداوند، زکام را به نابودی آن بر می‏‌انگیزد و زکام آن را می‏‌سوزانَد. هر گاه کسی از شما زکام یافت، آن را واگذارد و درمان نکند، تا آن که خداوند خود، آن را درمان سازد. (الدعوات، ص121 ، ح 295 ، بحارالأنوار، ج 62 ، ص 184 ، ح7؛ المستدرک علی الصحیحین، ج 4 ، ص 456 ، ح 8262 ، کنزالعمّال، ج10 ، ص 54 ، ح 28334)

 

نتیجه گیری:

ما این مقاله را به این هدف برای شما تهیه کردیم تا اولا میزان ابتلاء به آن را کمتر کنیم و اگر دور از جون سرماخوردید به سرعت بهبود یابید. لذا چه خوب است شما هم با به اشتراک گذاشتن آن، در سلامتی اطرافیانتان و دوست و آشنای خود گامی در جهت سلامت عمومی بردارید.


خوشحال می شویم نظرات و سوالاتتان را با ما در میان بگذارید … .


 

منبع webmd mayoclinic
ممکن است شما دوست داشته باشید
30 نظرات
 1. موسوی می گوید

  سلام خیلی ممنون مقاله مفیدی بود
  من چند وقتی بود سرماخورده بودم مطالب شما جالب بود و باعث شدم جالم بهتره بشه

  البته دمنوش آویشن برام خیلی مفید بود

 2. محمدی می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت تیم اکسیرطب
  واقعا تشکر میکنم از اینکه مطالب جدید و موثق منتشر میکنید
  خیلی از این مقاله استفاده کردم
  واقعا عالی بود

  1. حکیم مصطفی لبیکی می گوید

   خواهش میکنم جناب محمدی انشالله بتونیم تو این راه قدم موثری برداریم

 3. حسن ستاری می گوید

  آقا خدا خیرتون بده درمان خیلی خوبی برای سرماخوردگی گفتید
  این روش های شیمایی بدن رو نابود میکنه

 4. سلمان می گوید

  تشکر فراوان از نسخه های فوق العاده ای که دادید
  این راهکار های طبیعی ای که میدید، هم خیلی موثره هم کم هزینه تر و اینکه خلاصه خیلی خوبه
  من از مصرف سیر و پیاز خیلی نتیجه گرفتم بازم ممنون

 5. داریوش می گوید

  سلام و درود مقاله خیلییی مفیدی بود دستتون درد نکنه بهترین راه برای درمان سرما خوردگی بود .

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   سلام و عرض ادب
   خواهش میکنم سعی داریم مقالات موثق در اختیار شما کاربران عزیز قرار بدیم

 6. داریوش ع می گوید

  راهکار های خوبی برای درمان سرما خوردگی بود تشکر از سایت خوبتون

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   سلامت باشید جناب عطایی
   رضایت شما موجب خوشحالی ماست

 7. علی می گوید

  عالی بود

 8. کاران می گوید

  تشکر از وب سایت عالیتون کارتون حرف نداره…

  یه سوال داشتم از خدمتتون : دمنوش آویشن چقدر برای سرماخوردگی مفیده؟

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   سلام و عرض ادب
   خواهش میکنم
   بله دمنوش آویشن خیلی مفیده مخوصوصا اگر با گیاهانی مثل عناب و اسطوخودوس ترکیب بشه .
   فقط توجه کنید دمنوش آویشن رو در حالت عادی خیلی مصرف نکنید که موجب میشه یه سری اختلالات در کلیه بوجود بیاره
   موفق و پیروز باشید

 9. زهرا محمدی می گوید

  سلام واقعا مقاله مفیدی بود
  فقط یه سوال اگر در اثر سرماخوردگی آب بدن ما کم شد باز باید از طریق میوه جات و مایعات آب بدن رو افزایش بدیم یا سرم بزنیم ؟

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   سلام سرکار خانم محمدی
   خواهش میکنم
   اصلا این توصیه نمیشه که با مایعات آب بدن رو افزایش داد
   حتما از سرم استفاده کنید
   طب مدرن اصلا بد نیست ، ولی باید اصولی جلو رفت هر دو باهم بسیار تاثیر خوبی دارند

 10. احمد می گوید

  سلام روزتون بخیر
  این روزها سرماوردگی خیلی زیاد شده. مردم میترسن که قضیه آنفولانزا براشون رخ نده. این مطلب رو اتفاقی دیدم. خوب و کامل بود. اکا اگر میشه ویدیویی و یا مطلبی هم درباره همین آنفولانزا بنویسید خیلی خوب میشه. من تا اونجایی که میدونم پرتقال هم برای جلوگیری از سرماخوردگی خیلی خوبه. حالا نمیدونم درسته یاشنه. و لی من چون خیلی از سرماخوردگی می ترسم سعی می کنم که هر روز پرتقال بخورم تا مریض نشم.

  در مورد اسطوخودوس هم بنظرم اگر سرماخوردگی شدید نیست بهتره که به تنهایی استفاده بشه و نیاز به چیز دیگه ای نباشه. به هر حال باید برای جلوگیری از سرما از همه لحاظ مراقب باشیم.

  البته مطلب شما کافی و کامل بود. من مطالب شما رو دنبال می کنم.
  موفق باشید

 11. احمد علی همتی می گوید

  سلام و خدا قوت خدمت تیم پر قدرت اکسیر طب که این همه زحمت میکشن مقالات حرفه ای و باکیفیت تولید میکنند. سرما خوردگی همونطوری که گفتید حداقل سالی یک بار سراغ همه میاد، خب حقیقتش من همیشه با یک سِرُم زدن مشکل رو حل میکنم در همون روز اول، این کار از دید شما اشتباه هستش ؟ چون راستش شاید هیچ کدوم از این نکاتی که گفتید رو من رعایت نکنم اصلا چون وقتی سِرُم میزنم سریع خوب میشم.

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   سلام و عرض ادب
   ببینید ذات مریضی چیز بدی نیست و اگر بدن خودتون رو عادت بدید که سریع با مواد شیمایی بهبود پیداکنه اون وقت بدن ضعیف باقی میماند .
   در حقیقت طبابت با گیاهان دارویی باعث میشه بدن مقاوم تر بشه و اون اخلاط یا مریضی از درون انسان بیرون بیاید و صرفا چرک در بدن شما خشک نشود

 12. رجبی مهر می گوید

  با سلام و عرض احترام
  تشکر می کنم بابت مقالات خوبی که منتشر می کنید، وقعاً وجود وبسایتی که بتونه محتوای مستندی در حوزه سلامت در اختیار کاربراهای خودش قرار بده خیلی ضروری به نظر می رسه. برای شما آرزوی بهترین ها را دارم.

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   سلام و عرض ادب آقای رجبی مهر
   خواهش میکنم انشالله بتونیم کار اثر گذاری انجام بدیم
   موفق و پیروز باشید

 13. رحمانی می گوید

  چقدر مقاله مفیدی بود واقعا دستتون درد نکنه سایت های دیگه چرت و پرت نوشته بودن

 14. رضا می گوید

  مقاله مفیدی بود تشکر از تیم اکسیرطب

 15. حسین می گوید

  عالی

 16. موسوی می گوید

  خدا چیکار نکنه این پزشکا که برای یه سرماخوردگی ساده اینقدر پول میگیرن

 17. میسا می گوید

  من فلفل سبز از این باریکا میخورم تاثیرش رو میبینم اونا هم خوبه

  1. تیم تحقیقاتی اکسیرطب می گوید

   بله خاصیت ضدسرماخوردگی دارد

 18. زهرا محمدی می گوید

  من خودم هر وقت سرمامیخوردم سریع میرفتم سمت دارو های شیمایی
  هر چند که زود خوب میشدم ولی چرک از بدنم کامل خارج نمیشد
  که یه بار خواهرم با روش گیاهی منو برد جلو عوضش بدنم خیلی مقاوم تر شد

 19. حسن رضایی می گوید

  خیلی ممنون از مقاله خوبتون
  حتما از این موارد استفاده میکنم

 20. verthil ertva می گوید

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 21. علی پور می گوید

  سلام خسته نباشی من چند روزی سرما خوردم ولی هیچ مزه غذا و حس بویایی خیلی کم شده

  1. حکیم مصطفی لبیکی می گوید

   سلام علیکم.
   دمکرده ختمی، اسطوخدوس، پنیرک و مرزنجوش روزی ۳بار میل کنید تا ۵ روز.
   بخور پنیرک، آویشن، ختمی و مرزنجوش.
   اسپره گلاب.
   مصرف عسلاب با لیموی تازه روزی ۳بار.
   داروی امام کاظم علیه السلام.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.