جدیدترین دلایل علمی که شما را عاشق شیر عسل می کند!! | خواص شیر عسل

برای معرفی ترکیب شیر عسل به طور خلاصه فقط می توان گفت که آنها جادوگر سلامتی ما هستند و خون ما را از هر کثیفی و بیماری ای پاکسازی می کنند. خواص شیر عسل را در ادامه از صفر تا صد برای شما بررسی کردیم ، آنرا از دست ندهید … .

آیا شیر فقط یک نوشیدنی مفید است؟!

وقتی جایگاه شیر در برنامه غذایی انسان را بررسی کنیم، متوجه می شویم اولین و طبیعی ترین ماده غذایی برای انسان، شیر است. بنابراین شیر ، صرفا یک نوشیدنی مفید نخواهد بود ، بلکه غذایی کامل است. ترکیبات شیر : کلسیم، پروتئین، منیزیم، روی، پتاسیم، آهن، فسفر، ویتامین های A ، B ، D ، ید، گوگرد و مواد معدنی.
خدای مهربان، نیاز به شیر و نحوه نوشیدن آنرا در وجود انسان ها گذاشته و اینگونه است که یک انسان، زندگی خودش را با شیر خوردن شروع می کند و از همین رو می گویند : شیر طعم حیات دارد!!
متاسفانه مصرف شیر در میان مردن کم شده و در کنار این موضوع، معمولا نحوه صحیح مصرف شیر هم رعایت نمی شود که باعث عدم جذب مواد موثره شیر می شود. مصرف پایین شیر و عسل، از عوامل مهم ابتلاء به بیماری ها و انواع کم خونی ها می باشد.

در روایات ائمه معصومین، درباره خواص فوق العاده شیر و عسل گفته شده است. همچنین بوعلی سینا، حکیم بزرگ ایرانی هم تاکید زیادی بر این موضوع دارد.

2 نکته مهم درباره شیر خوردن

درمان حساسیت لاکتوز با شیر و عسل
درمان حساسیت لاکتوز با شیر و عسل
 1. دوره ناسازگاری با شیر تمام شده است
  لاکتوز موجود در شیر، در برخی از افراد، موجب استفراغ ، حالت تهوع، اسهال و دل پیچه می شود. بنابراین بسیاری از مردم به همین دلیل از خوردن شیر محرم می شوند. درمان حساسیت به لاکتوز، اصلا پیچیده نیست. فقط کافی است به مت 10 روز، ناشتا یک استکان شیر و عسل گرم میل کنید. اگر بتوانید در این 10 روز، عوارض لاکتوز را تحمل کنید، کبد می تواند آنزیم های مهار کننده لاکتوز را بسازد و در روده استقرار دهد. پس از 10 روز می توانید بدون مشکل خاصی شیر میل کنی.
  هشدار: نسخه گفته شده برای حساست های معمولی به لاکتوز است و اگر آلرژی شدیدی به این ماده دارید حتما با پزشک مشورت کنید.
 2. ماست و دوغ جایگزینی برای شیر نیستند
  ماست، میکروب های بد روده را پاکسازی می کند و به طور کلی ماست و دوغ، خواص خودشان را دارند اما هرگز جانشین شیر نمی شوند. حتی مصرف زیاد آنها بیماری های زیادی به بار می آورد : کم خونی، ضعف سیستم ایمنی بدن، گرفتگی عضلات، درد مفاصل، سردی قلب و معده، اختلال در متابولیسم بدن. توصیه می شود مصرف ماست خود را تا حداکثر ممکن کاهش دهید تا سالم تر زندگی کنید.

چگونه شیر بخوریم تا همه خواص آن جذب بدن شود؟!

 1. شیر کم چرب و پاستوریزه میل کنید:
  شیر های محلی چربی بالایی دارند و از آنجایی که سرشیر سرد و تر است، حرارت غریزی قلب را کاهش میدهد و خطر گرفتگی های عروقی را بالا می برد.
 2. شیر را با حرارت متمایل به داغ میل کنید:
  به علت مرطوب بودن مزاج معده، اگر شیر را سرد میل کنید، حرارت معده را کم می کند و در نتیجه جذب شیر پایین خواهد بود و همچنین خطر ابتلاء به سنگ کلیه را افزایش میدهد.
 3. آموزش آماده کردن معجون شیر و عسل:
  شیر را تا حد جوشیدن داغ کنید و پس از خاموش کردن گاز، 5 دقیقه به آن زمان دهید تا کمی خنک شود و سپس آنرا با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کنید. علت ترکیب شیر و عسل آن است که عسل طبع خشکی دارد و باعث پایین آمدن رطوبت شیر میشود و در نتیجه جذب شیر به بهترین شکل انجام میشود. بنابراین ترکیب شیر و خرما یا شیر و انگور، از شیر و عسل ضعیف تر هستند زیرا طبع مرطوبی دارند و نمی توانند باعث افزایش جذب شوند.

بهترین زمان مصرف شیر :

شیر به علت لطافت بالایی که دارد ، توصیه می شود حتی الامکان آنرا با معده خالی نوش جان کنید تا جذب حداکثری صورت پذیرد. بنابراین در طول روز ، 2 موقعیت مناسب برای نوشیدن شیر وجود دارد.

 1. صبح ناشتا، پیش از صبحانه خوردن
 2. بعد از ظهر ، حوالی ساعت 5 و 6 که از نهار هم چند ساعتی گذشته

🌟 تاثیر فوق العاده خواص شیر عسل بر زیبایی پوست
اگر شیر را طبق اصول گفته شده میل کنید، شیر در بدن شما به سرعت به خون تبدیل شده و خونتان را گرم ، رقیق و مرطوب می سازد و در نتیجه خون به سطح پوست شما نزدیک میشود که این پوست شما را ، سرخ و سفید و شفاف میسازد. اساسا سرخ و سفیدی پوست، بیانگر سلامتی افراد است و برای داشتن چنین پوستی ، فشارخون شما باید معتدل باشد.

خواص شیر و نان در سلامتی

شیر ، نان گندم ، 2 وعده غذایی پر خاصیت
عزیزان؛ نان گندم و شیر دو غذایی هستند که همیشه می توانید آنها را سر سفره خود داشته باشید و خواص فوق العاده ای برای سلامتی بدن دارند. امروزه متاسفانه با تبلیغات و دیگر روش ها، نان طلایی رنگ و نرم گندم را با نان های سفیدی که زود خشک می شوند مثل نان های لواش و بسته بندی جایگزین کرده اند (که خود این نانها به نوعی عامل بیماری هستند) و از خواص شیر نیز بسیاری غافل اند و این است که بیماری های بیشتری در معرض ما خواهند بود.
بنابراین اگر به فکر سلامتی خود هستید، حتما شیر و نان گندم را در سبد غذایی خود قرار دهید. اینگونه است که با یک برنامه غذایی سالم، شما از ابتلاء به بیماری ها پیشگیری می کنید.

13 خواص شیر عسل برای سلامتی کامل بدن

1) جلوگیری از پوکی استخوان و تقویت استحکام آنها
یکی از مضرات فست فودها پوکی استخوان است که می توانید با مصرف منظم شیر و عسل، از آن جلوگیری کنید. اضافه شدن عسل به شیر باعث افزایش جذب کلسیم میشود و خودش آنزیم هایی دارد که مواد مغذی مفیدی را وارد بدن میکند. مصرف مداوم این ترکیب در برنامه غذایی ، قطعا از پوکی استخوان و التهاب مفاصل در آینده به بهترین شکل جلوگیری می کند.
برای مطالعه 👈👈 درمان پوکی استخوان

تقویت سیستم ایمنی با خواص شیر عسل

2) خواص شیر عسل و تقویت سیستم ایمنی بدن
از مهم ترین خواص شیر عسل باید به تقویت سیستم ایمنی و استقامتی بدن اشاره کرد. نوشیدن یک لیوان شیر و عسل گرم، صبح ناشتا، تمام پروتئین و مواد مغذی ای که برای شروع یک صبح خوب و پرانرژی نیاز دارید را تامین می کند. همچنین عسل ، سیستم متابولیک بدن را بهبود می بخشد و اینگونه است که انرژی مفیدی را برای تمام روز دریافت می کنید. کربوهیدرات عسل نیز موجب تحرک مفیدد متابولیسم بدن می شود.
مصرف شیر و عسل خصوصا برای کودکان و نوجوانان می توانید نیروی جسمانی بالایی به آنها بدهد.

3) خواص شیر عسل و تقویت قدرت حافظه و تمرکز
خواص شیر عسل برای تقویت تمرکز ، حافظه و مغز بسیار عالی است. هنگامی که سرتونین در مغز ترشح کند، تمرکز مغز بالا می رود و از طرفی قند های مفید عسل هم ، کالری مورد نیاز برای فعالیت های شما را تامین می کند.
4) کمک به سیستم گوارشی بدن

در عسل، باکتری های پروبیوتیک وجود دارند که باعث کمک رسانی به رشد باکتری های مفید فعال در سیستم گوارشی می شود. وقتی شما هر روز ترکیب شیر و عسل را نوش جان می کنید، مشغول کمک رسانی به سیستم هاضمه هستید و مشخصا فلورباکتری سالم را احیا می کنید. نفخ و یبوست نیز با همین روش بهبود می یابند.

5) درمان یبوست
خواص شیر عسل برای درمان یبوست بسیار مناسب است. مصرف این ترکیب باکتری استافیلوکوکوس که مخل کار روده است را از بین می برد.
6) درمان سرماخوردگی بزرگسالان و کودکان
خواص شیر و عسل برای نابودی عفونت ها، سرفه، گلو درد و تقویت سیستم ایمنی عالی است و می توانید سرماخوردگی های سطحی را فقط با همین ترکیب و استراحت درمان کنید.درمان بی خوابی با خواص شیر عسل7) درمان اختلالات خواب با خواص شیر عسل
خواص شیر و عسل از گذشته برای درمان بی خوابی کارایی داشته است. عسل موجب انتقال ترکیبی به نام تریپتوفان انسولین درون خون می شود و در نهایت به سروتونین تبدیل می شود. سروتین در حقیقت یک انتقال دهنده عصبی است که این پیام را به مغز می دهد که سلامت بدن شما تامین است. همچنین سروتین در آخر، تبدیل به ملاتونین می شود که درمانی برای بی خوابی است.
8) خواص ضد باکتریایی
خواص ضد باکتری شیر و عسل به هر دو ماده غذایی مربوط می شود و وقتی با هم ترکیب می شوند، اثرات آنها افزایش می یابد. بنابراین شیر و عسل برای درمان نفخ شکم، یبوست، درمان سرماخوردگی و عفونت های سیستم تنفسی بدن مفید خواهد بود.
توجه داشته باشید که عفونت های ریوی، بهبودشان زمان می برد. تاثیر خواص شیر عسل برای درمان این عفونت ها پس از 1 تا 3 ماه مصرف منظم مشخص خواهد شد. البته اگر عفونت ریه شما معمولی باشد.
9) درمان نقرس
برای درمان نقرس ، صبح ها ابتداء 30 گرم فندق و سپس به طور ناشتا یک لیوان شیر با یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید.
10) کاهش استرس
هنگامی که شیر و عسل میل کنید، سروتین را در مغز آزاد می کند و این باعث آرامش مغز می شود.
11) خواص شیرو عسل برای تقویت نیروی جنسی
عسل شیرین کننده ای طبیعی است که نیروی جنسی را تقویت می کند. بعلاوه خواص شیر عسل برای حفظ محرک جنسی ثابت عالی است و همه ی مواد مغذی لازم برای تامین انرژی جنسی فرد، در این ترکیب نهفته است. برای افزایش قدرت این معجون، می توانید پسته و گردو هم به آن اضافه کنید.

خواص شیر عسل برای جوانی پوست12) خواص شیر عسل = ضد پیری
جالب است بدانید که در تمدن های متعددی، مثل رومی ها، یونانیان، سرخپوست ها و مصری ها برای حفظ جوانی خودشان، شیر و عسل می نوشیدند. خواص شیر عسل باعث طولانی تر شدن زندگی و سلامتی انسان می شود و اساسا این ترکیب را با عنوان اکسیر زندگی می شناسند.
اگر از بابت طعم این ترکیب، مردد هستید، باید بگویم حتی اگر طعم آنرا هم دوست نداشته باشید، پس از 2 هفته مصرف منظم، عاشق طعم آن خواهید شد و این موضوع با تجربه ثابت شده است.
آنتی اکسیدان موجود در شیر و عسل، رادیکال های آزادی که باعث آسیب به پوست و بروز لکه و چین و چروک می شوند را نابود می کند و با خواص شیر و عسل پوستی جوان و جذاب خواهید داشت.
برای مطالعه 👈👈 راز هایی برای داشتن پوستی شفاف
13) موهایی شاداب با خواص شیر عسل
خواص شیر عسل برای زیبایی
، به پوست محدود نمی شود و برای شادابی موهای آسیب دیده نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب، فیبر موها را افزایش می دهد و باعث استحکام آنها می شود.

زمانی که مصرف شیر توصیه نمی شود

کسانی که دارای خلط غالب (سودا، صفرا، بلغم و دم) هستند، خون آنها سریع الاستحاله بوده و مصرف شیر باعث تشدید خلط غالب در آنها می شود. در این شرایط باید مصرف شیر، تا درمان فرد متوقف شود.
اگر پس از نوشیدن شیر ، رنگ صورتتان زرد، سیاه و تیره بشود ، شما غلبه صفرای سوخته و یا بلغم سوخته دارید. اگر رنگ صورتتان قرمز و سیاه بشود ، دم سوخته خلط غالب شماست.
همچنین افرادی که حرارت بالایی دارند یا صفراوی هستند، بهتر است تابستان ها یک روز در میان شیر و عسل بنوشند.

آیا از خطر مصرف شیر داغ با عسل خبر دارید؟!

هیچگاه وقتی شیر دمای بالایی دارد، آنرا با عسل مخلوط نکنید. اگر حرارت شیر بیش از 40 درجه سانتی گراد باشد، سمی به اسم HMF از عسل خارج می شود و وارد بدنتان می شود. این سم تاثیر فوری ندارد اما در به مرور در کبد شما ته نشین می شود و خطرات جدی ای را به دنبال می آورد. بنابراین نه تنها شیر، بلکه هیچ نوشیدنی دیگری را هم وقتی بالای 40 درجه است، با عسل مخلوط نکنید.

عوارض مصرف بیش از حد شیر و عسل چیست؟!

 • افزایش وزن
 • افزایش چربی های بد
 • آسیب های عصبی
 • واکنش های آلرژیک
 • افزایش خطر خونریزی

امیدواریم مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد.
سوالات خود را از ما بپرسید … .

ویزیت رایگان
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.