بررسی انواع حجامت ها، فواید و مضرات آن (قسمت سوم)

در دو قسمت قبلی به مباحث حجامت از منظر تاریخی و جایگاه آن به عنوان یک راهکار پیشگیری و درمانی کهن از منظر علم طب و احادیث، پرداخته شد. در بخش پایانی به انواع حجامت و فواید و مضرات اشاره می شود. امید که مقبول طبع افتد.

انواع حجامت

در کشور های غربی حجامت تقریباً با 10 روش انجام می شود، ولی در طب سنتی ایران حجامت به طور کلی به دو دسته حجامت خشک ( بادکشی Dry cupping)  و حجامت تر (خونگیری Wet cupping) تقسیم می شود:

1 حجامت خشک (بادکش درمانی)

نوعی حجامت است که در آن خونی از بدن خارج نمی شود، بلکه تنها عمل مکش ( Suction) روی پوست انجام می شود. حجامت خشک خود بر دو قسم است: سرد و خشک و گرم و خشک.

حجامت خشک
حجامت خشک

الف – حجامت سرد و خشک : 

در این نوع از حجامت عملیات بادکشی از طریق دستگاه مکش یا همان ساکشن انجام می گیرد.

ب – حجامت گرم و خشک :

در فرهنگ عامه اصطلاحاً به کوزه یا لیوان گذاری( باآتش) معروف می باشد. حجامت گرم و خشک در نقاط مختلفی از بدن انجام می شود و در درمان بسیاری از دردها و بیماریها نقش موثری دارد. اینگونه از حجامت موجب انبساط عروق و رفع انسداد آنها و تحریک دیواره مویرگها می شود و در افزایش توان سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد.

حجامت گرم
حجامت گرم

2 حجامت تر

این نوع از حجامت با خارج نمودن مقداری از خون بیمار همراه می باشد . مواضع توصیه شده جهت انجام حجامت تر در مکاتب مختلف طب سنتی متفاوت می باشد . اما در طب اسلامی مواضع زیر بیشتر تأکید شده است.

الف – حجامت عام :

بین دو کتف، حدود مهره های سوم و چهارم سینه ای T3 و T4 انجام می شود و در احادیث و روایات با عنوان (حجامت نافع) نام برده شده است. حجامت عام در فصل بهار و پائیز بر همه مزاجها تأثیر دارد و در فصول تابستان و زمستان باید طبق نیاز بعضی ‏مزاجها در صورت نیاز انجام گردد. خصوصاً در زمستان مزاجهای سرد نباید حجامت کنند و در بهار و پاییز جهت تازه شدن خون، پیشگیری از ازدیاد خون و تقویت سیستم ایمنی و کاهش حساسیت فصلی و دیگر ‏بیماریهای سال می توان انجام داد که برای همگان توصیه می شود . بیشترین توصیه انبیاء و اولیاء و دانشمندان طب سنتی به انجام حجامت در همین نقطه از بدن می باشد. حجامت های ناحیه تنه.

فایده حجامت عام

حجامت عام جایگزین فصد باسلیق است. بعضی حتی آن را جایگزین فصد باسلیق و اکحل می دانند. طیف اثر حجامت عام بسیار گسترده است و در صورت کاربرد صحیح در رفع مشکلات زیر فایده خواهد داشت:

✅ تصفیه عمومی خون و تنظیم ترکیبات بیوشیمیایی آن.

✅تنظیم ترشحات غدد داخلی و هورمون ها

✅تنظیم آنزیم ها و درمان اختلالات کبدی

✅ درمان خفقان

✅ امتلاء

✅ فشار خون

✅ دیابت

✅ چربی خون. بالا بودن اسید اوریک و نقرس

✅ غلظت خون

✅ هموپتیزی( سرفه خونی)

✅ طپش قلب

✅ دوران سر که ناشی از سنگینی معده باشد

✅ درد های مزمن مثل درد کلیه، مثانه و رحم

✅ باز کردن قاعدگی

✅ درمان آکنه و جوش

✅میگرن و سر درد های مزمن

✅ اضطراب و پرخاشگری به ویژه در نوجوانان

✅دردهای گردن

✅ شانه کتف ها و حلق

✅ سل و تنگی نفس

✅ انواع عفونت های حادّ ویروسی(اوریون، آنفلوآنزا، سرخک، آبله مرغان، …)

✅ ضعف عمومی دستگاه ایمنی و ابتلای مکرّر به بیماری های عفونی.

✅ کهیر

پسوریازیس و بسیاری دیگر از بیماری های پوستی

✅ انواع مسمومیت های دارویی و غذایی و گزش ها و…

عوارض احتمالی حجامت عام

تنها عارضه احتمالی این حجامت، ضعف دهانه معده است که البته در صورتی این عارضه رخ می دهد که لیوان حجامت، پایین تر از محل صحیح خود قرار داده شود.

نکاتی در خصوص حجامت عام:

۱-  فراگیرترین اثر را در بین تمام انواع حجامت داراست و در خروج اخلاط فاسد از کلّ بدن تاثیر به سزایی دارد. به همین دلیل، در حجامت های پیشگیرانه و یا برای شروع فرایند درمانی با حجامت، معمولا به عنوان اوّلین گزینه، مدّنظر پزشک قرار می گیرد. حجامت های ناحیه تنه.

۲- حجامت عام رایج ترین نوع حجامت است.

ب- حجامت سر:

محل این حجامت یک وجب شخص حجامت شونده از نوک بینی تا فرق سر می باشد. این گونه از حجامت با تکنیک خاصی انجام می شود و در روایات با عنوان (حجامت نجات بخش) نامیده شده است.  از فواید حجامت سر می‌توان به درمان بیماری‌های اعصاب و جنون، تقویت چشم و تقویت مغز اشاره کرد. از مضررات حجامت سر و موضع گردن می‌توان به بروز كاهش فهم و فراموشكاری در فرد اشاره نمود.

نکته: جهت آماده سازی بهتر موضع حجامت سر (جهت حصول نتیجه بهتر از حجامت نوع خشک یا تر) می‌توان موضع حجامت را با روغن‌های طبیعی نظیر روغن زیتون، روغن سیاه‌دانه، روغن کنجد و یا گل بنفشه چرب نمود.
حجامت سر
حجامت سر

ج – حجامت کمر یا چمابند:

این حجامت در گودی کمر ، حدود مهره S1 انجام می شود و از آن در روایات با نام (حجامت رهاننده) یاد شده است. حجامت ساکرال (حجامت کمر) معروف به حجامت رهاننده که به حجامت پهنه، حجامت قطن، حجامت سه بند ، حجامت چهاربند، حجامت بین الورکین ، حجامت چمابند نیزگفته میشود، یک حجامت تخصصی است که فواید بسیاری برای آن شمرده شده پس بهتر است بجا و توسط فرد با تجربه و مسلط بر طب سنتی انجام گیرد.

جایگاه حجامت گودی کمر : 

حجامت گودی کمر یا ساکرال از حجامت های ناحیه تنه می باشد که موضع آن میان دو باسن در انتهای ستون فقرات و روی استخوان خاجی(ساکروم) می باشد. در واقع این حجامت که به آن حجامت چاربند نیز می گویند از وسط گودی بالای باسن و روی موضع لومبار ( lumbar) گرفته می شود و عمدتاً بیماری های قسمت میانی تن ‏را درمان می نماید . یعنی دردهای کمری ، دردهای کلیوی ، دردهای مثانه و پروستات‎.‎ بعضا این اعتقاد وجود دارد که بهتر است این حجامت، کمی پایین تر از مهره های کمری و کاملا بین دو باسن انجام شود که در این حالت، عملا فرقی بین حجامت چهاربند و عصعص(دنبالچه) لحاظ نمی شود

حجامت گودی کمر
حجامت گودی کمر

نکات مربوط به روش اجرای حجامت گودی کمر:

با توجه به اینکه ناحیه مورد نظر حس بهتری نسبت به مواضع دیگر حجامت دارد، سرعت عمل فرد حجّام (حجامتگر) در اجرای آن بسیار ضروری است. از آن جایی که یکی از مشتریان ثابت این نوع حجامت، افراد مبتلا به کمردرد هستند خیلی از مواقع ضرورت دارد که به دلیل درد زیاد کمر، بیمار را در حالت خوابیده به پهلو حجامت کرد.

فایده حجامت گودی کمر :

حجامت چهاربند در درمان اسپاسم کمر، انواع کمر درد و دردهای سیاتیکی؛ رفع جوش و دمل های کمر و باسن و ران؛ خارش پشت، خارش ران، خارش رحم و خارش بیضه ها؛ درمان التهابات و ریاح رحم، تخمدان ها و مثانه،کیست تخمدان و فیبروم رحم؛ بعضی انواع خونریزی زیاد عادت ماهیانه بانوان؛ قاعدگی های دردناک؛ هیرسوتیسم(پرمویی زنانه)؛ ترشحات واژینال (لوکوره)؛ کاهش عوارض یائسگی و از جمله گرگرفتگی؛ سوزش ادرار، عفونت های ادراری و وجود خون در ادرار(هماچوری)؛ نقرس؛ بیماری های مقعد(بواسیر، شقاق، ورم، خارش، …)؛ اسهال های همراه با دل پیچه؛ سوءمزاج گرم کلیه؛ آماس گرم بیضه، هماتواسپرمی(بودن خون در منی) و واریکوسل؛ ترومبوز وریدهای عمقی پاها ( DVT )؛ داءالفیل(فیل پایی یا الفانتیازیس)؛ کیست پیلونیدال(کیست مویی)؛ مشکلات پروستات و … مفید است.

عوارض احتمالی حجامت گودی کمر :

عارضه اصلی این نوع حجامت، کاهش قوای جنسی در انجام بی رویه این حجامت است و لذا تکرار آن در جوانانی که مشکل زیاد بودن شهوت را دارند و توانایی ازدواج نیز ندارند؛ می تواند مفید باشد. البته یادآوری میگردد که تشخیص ضرورت و برنامه ریزی جهت اجرای هر نوع حجامت به عهده پزشک مسلط بر طب سنتی و حجامت است و این مطالب جهت آشنایی علاقه مندان با انواع حجامت است و به هیچ وجه مجوز و توصیه ای برای افراد غیر مجاز و همچنین خود درمانی نیست، چرا که ممکن است عواقب و عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

حجامت ساکرال قدرت فوق العاده ای در کاهش فشار خون به ویژه در موارد اورژانسی دارد. این قدرت می تواند گاهی به عنوان یکی از نکات منفی، باعث کاهش فشار خون شدید بیمار شود و که طبیب طب سنتی حتما موارد احتیاطی را در نظر خواهد گرفت. ضعف و کوچک شدن کلیه ها نیز می تواند از عوارض حجامت چهاربند غیر اصولی و خود درمانی باشد.

فواید دیگر حجامت ساکرال (کمر)

✅ رفع غلظت خون در کمر و گرفتگی سیاتیکی

✅ التهاب رحم ضعف تخمدان اختلال عملکرد مثانه

✅ نقرس تورم پروستان و خارش پشت

✅ جوش و دمل چرکی در ناحیه پایین تنه

✅ واریس پا و ورم پا

✅ رفع عوارض یائسگی و گر گرفتگی

✅ درمان فشار خون

نکته: این حجامت اگر در اوایل دوران یائسگی انجام شود سبب رفع عوارض آن می گردد.

نکته: عملهای جراحی هیچ مانعی برای انجام حجامت نیست بلکه حجامت یک عمل بهبود دهنده می باشد. نکته: در انجام چند حجامت همیشه باید از بالا به پایین نواحی حجامت قرار گیرند برای مثلا ابتدا حجامت عام بعد ساکرال بعد ساق پا.

د – حجامت ساق ها :

حجامت ساقین هم از حجامت های اندام تح تانی است که در ناحیه پشت هر دو ساق پا؛ به فاصله یک وجب دست هر کس براى پاى خودش از قوزک پا به سوى برجستگى پشت ساق پا و به عبارتی  ۴ انگشت باز (وجب کوچک) از  زیر زانو و روی عضلات پشت ساق انجام می گیرد.

نکات مربوط به روش اجرای حجامت ساقین:

بهتر است لیوان حجامت ، کمی متمایل به خارج پا گذاشته شود. روش مناسب برای انجام حجامت ساقین این است که شخص ابتدا باید روی ساق ها، چند دقیقه ای آب داغ بریزد و پس از آن ساعتی راه برود تا خون این ناحیه رقیق شود. سپس او را روی صندلی نشانده ۳۰ مرحله بادکش متناوب انجام داده سپس در حال ایستاده اقدام به خون گیری می کنیم. ایستاده بودن شخص در هنگام خروج خون، هر چند خطر غش کردن (faint) دارد و باید احتیاط کرد اما بسیار مهم است چرا که موادّ ردّیه(فضولات) رو به پایین نزول می کنند.

نکته: این که در کتب طبّ قدیم به ضرورت حمّام رفتن قبل از این حجامت اشاره شده است، منظور، همین ریختن آب داغ روی ساق هاست و حمّام سنگین از حدّاقل ۱۲ ساعت قبل از حجامت، ممنوعیت دارد.

فایده حجامت ساقین

این حجامت مانند فصد دو ورید صافن یا فصد دو ورید پاشنه پا عمل می کند. ابن سینا اعتقاد دارد که در زنان سفیدرو که پوست متخلخل و خون رقیق دارند، حجامت ساقین بهتر از فصد صافن است. حجامت ساقین، حجامتی است بسیار قوی و تخصصی که در موارد زیر موثر است:

✅ تصفیه کلّی خون و کاهش امتلاء

✅ درمان بیماری هایی چون سرگیجه؛ صرع؛ مالیخولیا؛ سکته؛ سرسام یا مننژیت

✅ تاریکی چشم؛ نابینایی ناشی از ضربه و خونریزی چشم

✅ فشار خون

✅ جوش ها، دمل ها و بثورات پوستی

✅ خارش های عمومی بدن(انواع جرب و قوبا و حکّه)

✅ برخی بیماری های قلبی

✅ ورم عمومی بدن

✅ بیماری های کبدی

✅ نقرس

✅ بواسیر

✅ دردهای کلیه، رحم و مثانه

✅باز نشدن خون قاعدگی (آمنوره)

✅پسوریازیس

✅ کمر درد و درد های سیاتیکی

✅ اسپاسم ساق پاها

✅ خواب رفتگی، بی حسّی یا سردی پاها

✅واریس پاها

✅ سندروم ساق پای بی قرار

✅خار پاشنه

✅ترک اعتیاد

بسیاری از آثار درمانی مترتّب بر این حجامت، ناشی از آن است که موادّ ردّیه(فضولات) را از سوی سر به سوی مخالف آن می کشد و همچنین بسیاری از مواد سمی حساسیت زا و ناخالصی های خون بخصوص در مشاغلی که ساعتهای زیادی سرپا هستند تحت تاثر جاذیه زمین در عروق ساق پا باقی می مانند.

عوارض حجامت ساقین

این حجامت می تواند بدن را ضعیف کند یا ضعف و غش شدید ایجاد کند و لذا طبیب باید احتیاطات لازم را به عمل آورد. امام رضا(ع) می فرماید: حجامت ساقین، امتلاء کلیه ها، مثانه و رحم را کم می کند و خون قاعدگی را جاری می سازد اگرچه بدن را ناتوان می کند و غشوه (کاهش بینایی همراه با آبریزش از چشم) شدید از آن حاصل می شود ولی برای افرادی که دچار بثور(دانه ها یا جوش های پوستی) و دمل هستند مفید است».(على بن موسى، امام هشتم علیه السلام، طبّ الإمام الرضا علیه السلام (الرساله الذهبیه) – ایران ؛ قم، چاپ: اول، ۱۴۰۲ق. ؛ النص ؛ صص۵۶ و ۵۷) .

مردى از خارش بدن نزد امام صادق(علیه السّلام) شکایت کرد، حضرتشان فرمودند: «سه بار دو پایت را در فاصله بین قوزک تا زیر زانو حجامت کن.»آن شخص انجام داد و خارش برطرف شد. شخص دیگرى نیز در این مورد شکایت کرد؛ فرمودند: «سه مرحله یک از پاشنه ها یا دو ساقت را حجامت کن انشاءالله برطرف مى ‏شود.» در یک وجب بالاتر از قوزک، پشت دو ساق انجام می شود.

ه – حجامت نقره :

در گودی گردن انجام می شود و مختص اطفال می باشد. انجام این گونه از حجامت برای بزرگسالان به علت احتمال ایجاد فراموشی نهی شده است. نُقره، گودى وسط گردن در ناحیه پشت است که در برخى از کتب، مغاک نیز نامیده شده است. محلّ دقیق حجامت نقره ، در گودی محل اتّصال جمجمه به ستون فقرات گردنی، در مقابل مهره های سوّم و چهارم گردنی است.

حجامت گودی گردنروش اجرا:

این حجامت باید پس از استفراغ(پاکسازی) کامل بدن انجام شود. اگرچه در اطفال زیر دو سال، حجامت نقره، حجامت انتخابی است امّا با توجّه به عارضه مهمّ این حجامت در بزرگسالان، یعنی ایجاد فراموشی، در سنین بالاتر، تنها در موارد خاص و با تجویز پزشک انجام می شود. در این موارد می توان موضع حجامت را کمی پایین تر گرفت تا این عارضه به حدّاقل برسد.

فایده حجامت نقره :

حجامت نقره جایگزین فصد اکحل است اگرچه آثار درمانی آن بر بیماری های سر و صورت، بیش از فصد اکحل است. در برخی منابع مانند التصریف، به عنوان جانشین فصد قیفال هم ذکر شده است. در رفع سنگینی ناحیه ابروها و چشم ها؛ درمان گل مژه؛ جرب چشم؛ دردها و آماس های گوش؛ بوى بد دهان؛ درمان حملات اضطرابی، توهّمات مختلف روانی و P.T.S.D(تداعی مکرّر یک خاطره بد یا ترسناک) مفید است. به طور اختصاصی در اطفال، رطوبت های زیادی بدن را کاهش داده حرارت بدن را تعدیل می کند.همچنین برای درمان ترک اعتیاد و تداعی خاطره.

عوارض احتمالی حجامت نقره

در بزرگسالان؛ کند ذهنی و فراموشی موقت و زودگذر ایجاد می کند. اگرچه در برخی منابع، تکرار این حجامت را باعث فراموشی می دانند امّا تجربه نشان می دهد که حتّی یک بار انجام حجامت نقره هم در بزرگسالان، می تواند این مشکل را ایجاد کند. این عارضه در مواردی که دماغ(مغز) سرد است و یا بیمار مبتلا به نزله است بسیار شدیدتر است ولذا در افراد کهنسال یا کسانی که دچار بیماری های سرد در سر هستند، اجتناب از حجامت نقره بسیار موکّدتر است.

روایات مربوط به حجامت نقره : امام رضا(ع): «حجامت نقره برای سنگینی سر مفید است.»(على بن موسى، امام هشتم علیه السلام، طبّ الإمام الرضا علیه السلام (الرساله الذهبیه) – ایران ؛ قم، چاپ: اول، ۱۴۰۲ق. النص ؛ ص۵۵) . امام صادق علیه السّلام می فرمایند: «وقتی کودک چهار ماهه شد، همه ماهه او را حجامت نقره کن که رطوبت او را می خشکاند و حرارت سر و بدنش را فرو می نشاند».(کلینى، محمد بن یعقوب، کافی (ط – دار الحدیث) – قم، چاپ: اول، ق‏۱۴۲۹. ج‏۱۱ ؛ ص۴۵۸).

یادآوری مهم:  درباره نحوه عمل به این روایت شریف اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. درمجموع به نظر می رسد:

1- متن حدیث، منفعت این کار را کاهش رطوبت و حرارت زیاد کودک می داند و لذا در کودکان خشک مزاج یا سردمزاج(که متاسفانه تعداد آنها در این زندگی ماشینی رو به افزایش است) شاید بهتر باشد به نحو دیگری عمل شود.

2- قوای بدنی کودکان امروزی به نحوی است که در صورت اجرای ماهانه حجامت و خون گیری از ایشان، اغلب دچار مشکل می شوند. لذا شاید بهتر باشد توصیه به حجامت اطفال را منحصر به یکی دو بار در سال(ترجیحا بهار و پاییز) کنیم.

3-به گفته اغلب صاحب نظران، در حجامت کودکان و به ویژه اطفال زیر دو سال، خون گیری به شیوه مرسوم بزرگسالان مدّنظر نیست و تنها ایجاد چند خراش در موضع حجامت و خروج چند قطره خون، فواید درمانی موردنظر را حاصل می کند. پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرمایند: «حجامت نقره فراموشی می آورد» (مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط – بیروت) – بیروت، چاپ: دوم، ۱۴۰۳ ق. ج‏۵۹ ؛ ص۱۲۷).

همچنین حضرتشان، صلّی الله علیه و آله و سلّم فرموده اند: «ای علی! نُه چیزند که فراموشی می آورند: خوردن سیب ترش و گشنیز و پنیر و پس مانده موش ؛ خواندن سنگ قبرها؛ راه رفتن بین دو زن و شپش افکندن و حجامت نقره و ادرار کردن در آب راکد؛ (در احادیث دیگر، نگریستن به دارآویخته و شب بیداری هم ذکر شده است)»

و – حجامت چانه :

حجامت زیر چانه یا تحت الذقن یا زیر زنخدان، دقیقا در زیر چانه انجام می گیرد، به صورتی که لبه جلویی لیوان روی لبه پشتی استخوان فک زیرین قرار می گیرد.

اثرات حجامت زیر چانه

متخصصان این رشته فواید زیر را برای حجامت زیر چانه برشمرده اند. البته قابل ذکر است که اثرات درمانی انواع حجامت هیچ گاه به تایید علمی نرسیده است و در بیشتر موارد به عنوان درمان مکمل استفاده می شود.

–  پاکسازی خون از سر، فک ها و لثه ها

–  درمان زخم ها و دانه‌ هاى ریز دهانی (قلاع) ازجمله آفت

–  فساد یا خون ریزی لثه

– بیماری ها و عفونتهای دهان و دندان

– بهبود وضعیت گردن

– بهبود رنگ رخسار

–  درمان بیماری های گلو از جمله آدنوپاتی(بزرگی غدد لنفی)های گردنی؛ خنّاق(دیفتری)؛ خروسک؛ بیماری های تیروئید( به عنوان درمان تکمیلی)

– سستی و فروهشتگی زبان

– درمان لکنت زبان

– درمان فلج عصب صورتی

– درمان جوش صورت

– درمان هیرسوتیسم(پرمویی صورت بانوان)

از حجامت زیر چانه در روایات برای دردهای دهان و فساد لثه مفید شناخته شده است. از امام رضا(ع) نقل شده است:

« وَ قَدْ یُحْتَجَمُ تَحْتَ‌ الذَّقَنِ‌ لِعِلَاجِ الْقُلَاعِ فِی الْفَمِ وَ فَسَادِ اللِّثَهِ وَ غَیْرِ ذَلِکَ مِنْ أَوْجَاعِ الْفَمِ‌:

زیرچانه برای درمان قلاع(زخم های) دهانی، فساد لثه و بیماری های دیگر دهان حجامت می شود.».

ز – حجامت پشت گوش :

حجامت پشت گوش روی برجستگی استخوان پشت گوش ها معروف به استخوان ماستوئید در هر دو طرف سر انجام میشود و به همین خاطر به حجامت ماستوئید نیز معروف است.

فواید حجامت گوش:

رفع سرگیجه ، بی عقلی و پیری زودرس ، جلوگیری از سفید شدن مو ها ، درمان بیماری های چشم نظیر عفونت ها ، گل مژه ، ریزش مژه و ابرو ها . همچنین در بهبود سکته مغزی  ، درمان نازایی ، جوشهای مقاوم صورت و … کاربرد دارد. یکی از علل شایع نازایی در زوجین کاهش تحرک اسپرم (نطفه مرد) میباشد برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم درمانهای متعددی در طب سنتی موجود میباشد اما یکی از درمانهای شگفت انجام حجامت ماستویید یعنی حجامت و خونگیری از برجستگی استخوانی پشت گوشها میباشد انجام این حجامت در مدت کوتاهی باعث افزایش تعداد و تحرک و بهبود مورفولوژی یا شکل اسپرم میباشد موارد متعددی از درمان نازایی ناشی از افت تعداد اسپرمهای متحرک و زایا از طریق داروی گیاهی و حجامت ماستویید درمان شده اند.

در کتاب قانون بوعلی سینا اشاره شده که در مردان رگی که مولد سلولهای جنسی میباشد از ناحیه پشت گوشها عبور میکند البته این موضوع در طب کلاسیک هنوز به اثبات نرسیده اما انجام حجامت در این موضع توانسته به طور موثری نازایی را درمان نماید. ججامت پشت گوش یا (ماستوئید) همچنین در درمان عفونت گوش و جوشهای مقاوم صورت و گاهی مشکلات دهان و دندان و بعضی سردرد ها کاربرد دارد.

ازحجامت لاله گوش برای درمان زردی فیزیولوژیک نوزادان استفاده می شود.

ح – حجامت موضعی :

این نوع حجامت در نقاطی از بدن که دچار مشکل شده است، قابل اجرا میباشد و بر اساس تشخیص پزشک و نوعی بیماری، حجامت در موضع و عضو خاصی انجام می شود . از جمله حجامت کفلها، اطراف مقعد، روی رانها، کلیه، ریه‌ها و کبد است. این نوع حجامت انواع مختلف دارد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها همان خون‌گیری از میان دو کتف است. ولی حدود شصت نوع حجامت دیگر نیز وجود دارد که فقط باید به تجویز اطباء انجام شود.

مثلاً برای نوزادان بعد از چهار ماهگی حجامت در گودی پشت گردن تجویز می‌گردد که برای بر طرف کردن رطوبت سر و رشد مطلوب آنها بسیار مفید است. همچنین برای درمان زردی نوزادان حجامت ساده‌ای توصیه میشود که از پشت گوش آنها انجام می‌گردد و با ریزش دو سه قطره خون، زردی نوزاد فوراً کاهش می‌یابد. حجامت‌های دیگری نیز در سایر اعضای بدن صورت می‌گیرد مانند حجامت زیر چانه (برای درمان جوش‌های صورت، لکنت زبان و عفونت لثه)، حجامت ساعد (برای گرفتگی رگ دست که یک بیماری خاص بانوان است)، حجامت سر (برای رشد مو)، حجامت ماستوئید (برای کاهش عوارض سکته مغزی، کاهش شنوایی و عفونت گوش)، حجامت زانو، حجامت کبد، حجامت کلیه‌ها، حجامت ساقین، حجامت پشت کمر، زیرناف، قوزک پا و غیره. بر اساس تشخیص پزشک و نوعی بیماری در موضع خاصی انجام می شود. از جمله حجامت روی کفلها، اطراف مقعد، روی رانها، حجامت کلیه ، قاعده ریه، حجامت کبد.

ط – حجامت خورشیدی :

در واقع همان حجامت عام است، با این تفاوت که برای آماده نمودن بیمار و هدایت خون به موضع حجامت، قبل از انجام حجامت تر، اطراف موضع حجامت با بادکش لغزان تحریک شده و سپس حجامت انجام می شود.

نکته: بهتر است برای آماده سازی موضع حجامت ـبرای حصول نتیجه کاملتر از حجامت در هر دونوع خشک یا تر ـ می توان موضع حجامت را با روغن زیتون، روغن سیاهدانه و یا گل بنفشه چرب نمود.

والسلام .

این مقاله صرفا جهت مطالعاتی دارد وبرای استفاده از دستورات طبی آن حتما با پزشک سایت مشورت شود. مسئولیت استفاده خودسرانه از گیاهان دارویی یا داروهای گیاهی بدون مشورت با پزشک بعهده خود فرد است. برای ویزیت رایگان به این بخش مراجعه کنید (ویزیت رایگان) باتشکر. اکسیرطب.
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. ناهید می گوید

  سلام. در خصوص حجامت موضعی. روی موضع گردن میشه مطلب بزارید. در مورد خواص و کاربرد و موضع های دقیقشون
  .با تشکر از سایت خیلی خوبتون

  1. حکیم مصطفی لبیکی می گوید

   سلام وقت بخیر
   این بخش رو خوب مطالعه کنید :
   https://exireteb.com/tag/cupping-tutorial/

 2. تن می گوید

  سلام .حجامتی که برای بین دو کتف انجام میشه لک ها و جوش و جای جوش اونجارو از بین میبره بطور کامل؟

  1. دکتر مصطفی لبیکی می گوید

   بله. ۳بارحجامت عام به فاصله هرماه یکبارانجام شود.
   البته اگه لک وجوشهاناشی از مشکلات کبدی نباشه وگرنه باید۳مرحله هم حجامت کبدبعداز حجامت عام انجام شودوتغذیه هم اصلاح شود.

 3. رضا جهانگیری می گوید

  سلام ببخشید من بدنم سست میشع و سرم سنگین و زیر چشام گود میشن و ریزش مو پیدا کردم

  1. دکتر مصطفی لبیکی می گوید

   سلام وقت بخیر
   با بنده تماس بگیرید تا راهنمایی کنم.
   09195887230

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.