جلوگیری و درمان زردی نوزاد با طب سنتی (مادران حتما بخوانید)

زردی نوزادان یک مشکل رایج است و در حقیقت این مشکل بیماری محسوب نمی شود و در خیلی از مواقع خودش به مرور خوب می شود. ولی در عین حال باید از مسائلی که باعث تشدید آن می شود با خبر باشید و الا ممکن است این مشکل خطرساز شود که در ادامه همه پرهیزات و راه های درمان زردی نوزاد را برای شما آماده کرده ایم … . 

زردی نوزادان چیست؟ و آیا بیماری است؟

به زردی رنگ پوست نوزادان که بعد از تولد به وجود می آید زردی نوزاد می گویند. همه نوزادان بعد از تولد، بیلی روبین خون آنها مقداری افزایش می یابد که در نتیجه زردی نوزاد به وجود می آید، البته در همۀ این موارد به زردی نوزاد منجر نمی شود. و همانطور که از اسم این مشکل پیداست، زردی نوزاد را نمی توان یک نوع بیماری دانست و در حقیقت زردی نوزاد نشان دهنده یک حالت طبیعی در درون بدن است. (البته حواستان باشد که گاهی هم نشانده مریضی است که به علت رسوب بستن ماده ای به اسم «بیلی روبین» در پوست رخ می دهد.

تقریبا 60% از نوزادان طبیعی و 80% از نوزادان نارس به زردی مبتلا می شوند که آماری بسیار بالا به شمار می رود و خودش نشان دهنده آن است که نمی توان این مشکل را به عنوان یک بیماری شناخت و خیالتان راحت باشد، چراکه این حالت، گذرا و طبیعی است.

این ماده در واقع بعد از شکسته شدن گلبول های قرمز رنگ فرسوده و پیر و تجزیه شدن آنها به وسیله بدن به وجود می آید. در نتیجه این ماده دفعی بوده و بیرون ریختن آن هم از وظایف کبد می باشد. جالب است بدانید، از آنجایی که کبد، این ماده را از طریق صفرا دفع می کند، صفرا زرد رنگ می باشد.

علت زردی نوزادان چیست؟

فرض کنید در راه دفع و تولید ماده بیلی روبین، اختلال و مشکلی پیش آید که باعث افزایش میزان بیلی روبین در بدن گردد، اینجا آن مقدار اضافه تولید شده، در پوست و مخاطات رسوب می بندد و باعث زردی نوزادان می شود. درمان زردی نوزاد حتی لزومی ندارد و از جهت سلامتی، تهدیدی برای کودک وجود ندارد و مشکل فقط از ناحیه زیبایی کودک است.

ولی باید توجه داشت که علت زردی افراد بالغ معمولا نشانده بیماری ای خطرناک و نگران کننده است.

 

چرا این روز ها زردی نوزادان افزایش یافته؟!🤔

1. ضعف ذاتی کبد های نوزادان نسل حاضر در مقایسه با نوزادان نسل های گذشته

2. استفاده از غذا های نامناسب و دارو های شیمیایی در دوران بارداری

واکسن هپاتیت که در همان بدو تولد به نوزاد می زنند هم یکی از مهم ترین احتمالات است.

4. تاثیرات زایمان سزارین که متاسفانه این روز ها افزایش زیادی یافته

حتما مطالعه کنید 👈👈سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی

 

 

جلوگیری از زردی نوزاد

تکنیک هایی برای کاهش احتمال زردی نوزاد

شاید اصلی ترین عامل زردی نوزاد را بتوان تولد زودرس دانست و اگر جنین تا قبل از 38 هفتگی به دنیا آید خطر زردی او را تهدید می کند.

علت اینکه نوزادان زودرس در معرض زردی هستند آن است که کبد آنها در مقایسه با نوزادان معمولی رشد کمتری داشته و در نتیجه برای کبد آنها سخت است که بیلی روبین را حذف کند که این باعث بروز زردی نوزاد می شود.

  • مواد شیمیایی را از زندگی خود حذف کنید؛ مصرف سیگار، الکل و مشروبات الکلی، مواد مخدر و حتی برخی از دارو ها احتمال تولد زودرس نوزاد را افزایش می دهد که این می تواند عاملی برای زردی نوزاد باشد.
  • آرامش خود را حفظ کنید؛ استرس و تنش می تواند باعث اختلالاتی در دوران بارداری شود و در نتیجه تولد زودرس رخ دهد.
  • هر آنچه باعث عفونت می شود را از بین برده و از آن دوری کنید؛ به عنوان نمونه می توان به عفونت انگلی، سیفیلیس و تبخال اشاره کرد که باعث زردی نوزاد می شوند.
  • مرتب و منظم پیش پزشک خود بروید تا به تمام جوانب بارداری شما احاطه داشته باشد.

 

علائم زردی نوزاد را بشناسید

زمانی که نوزاد شما در بیمارستان متولد می شود، آزمایشات لازم برای تشخیص زردی نوزاد بر روی آن انجام می شود، اما به طور کلی علائم زردی نوزاد عبارتند از؛

✔ زردی پوست صورت

✔ سفیدی غیر طبیعی چشمان

✔ کم خوابی یا بی خوابی

 

با نحوه پیشرفت زردی نوزاد آشنا شوید …

معمولا زردی نوزاد 2 تا 3 روز بعد از تولد ایجاد می شود و بر اساس یک الگوی قابل پیش بینی پیشرفت می کند.

بیلی روبین محصولی نرمال در بدن های سالم است و وقتی گلبول های قرمز از هم پاشیده می شوند به وجود می آید. بیلی روبین به کبد انتقال می یابد و از طریق صفرا به ادرار و مدفوع منتقل می شود. علت زردی نوزادان مربوط می شود به مشکلات کبد آنها که به درستی کار نمی کند و در نتیجه بیلی روبین به جای اینکه به صفرا منتقل شود، در خون و کبد باقی می ماند و زردی پدید می آید.

هنگامی که نوزاد شما به دنیا می آید، یکی از بررسی هایی که بر روی او انجام می شود تست زردی او هست که پاشنه پای او را می خراشند و خون خارج شده را مورد آزمایش قرار می دهند. عجیب است که بر اساس این آزمایش ها تقریبا 60% نوزادان زردی داشته اند.

اگر نوزاد شما زردی کم و یا حتی متوسطی دارد، مشکل خاصی نیست و پس از یک تا دو هفته این زردی ها بهبود خواهد یافت.

پیشگیری و درمان زردی نوزاد با تغذیه سالم مادر

درمان زردی نوزاد با تغذیه مادر

غذایی که شما مادران عزیز مصرف می کنید تاثیر مستقیمی بر روی شیر می گذارد و نوزاد شما هم از همان شیر مصرف می کند، بنابراین اگر به فکر درمان زردی نوزاد خود هستید توصیه های غذایی زیر را جدی بگیرید.

مادران توجه داشته باشید: ممنوعیت های غذایی ای که گفته می شود به این خاطر است که بسیاری از آنها داری طبع صفراوی هستند (گرم و خشک) و نوزاد تحمل این طبع را ندارد و اگر شما این خوراکی ها را مصرف کنید، در شیر شما ترشح می کند و به بدن نوزاد منتقل شده و باعث افزایش مشکلات زردی نوزاد می شود.
🛑 غذاهایی که هضم سخت و کندی دارند را کنار بگذارید مثل کله‌پاچه و … .
🛑 غذا هایی که خودشان موجب زردی بیشتر می شوند را نخورید مثل بادمجان.
🛑 سیر و پیاز را به صورت خام مصرف نکنید که زردی آور هستند، ولی پخته آنها مشکلی ندارد.
🛑 غذاهایی که طبع گرمی دارند هم ممنوع است.
🛑 ادویه جات و خصوصا ادویه های تند را به هیچ وجه استفاده نکنید چراکه باعث التهاب و یا تخریب سلول های کبد می شود.
🛑 حتی الامکان از داروهای شیمیایی دوری کنید.
🔵 عرقیجات و جوشانده های گیاهی ای که خنک هستند نوش جان کنید (در کیفیت استفاده از این نوشیدنی ها با پزشک خود مشورت کنید).
🔵 خوراکی هایی که طبع خنکی دارند را بیشتر میل کنید.
  • سوپ جو، آش، خیار، آب زرشک طبیعی، هندوانه، مرکبات، خرفه خوراکی هایی هستند که باعث خنکی طبع شما و سردی شیرتان می شوند. پیشنهاد می کنیم عرق کاسنی و شاهتره را به اندازه مساوی با هم ترکیب کنید و روزانه 3 استکان میل کنید، این مخلوط از طبعی ملایم برخوردار است و تقریبا با همه مزاج ها سازگاری دارد. البته در این مورد افراط نکنید چراکه ممکن است شما دچار غلبه سردی شوید که این خودش مشکلی دیگر است، علائم سردی عبارتند از رنگ پریدگی، احساس سرما در بدن، خواب آلودگی و بی حالی، نفخ معده و … .
🔵 مرتب و منظم و همچنین مکرر به نوزادتان شیر دهید.

 

اگر در شیردهی به نوزادتان مشکل دارید … 

  • گاهی بر اثر اختلالاتی در سطح بیلی روبین نوزاد شما خواب آلود می شود که شیردهی به آن مشکل می شود، اگر این مشکل برای شما هم پیش آمده توصیه می کنیم با درآوردن لباس های نوزاد او را بیدار کرده و به آن شیر بدهید.

 

تشخیص و درمان زردی نوزادان

تشخیص و درمان زردی نوزاد در طب سنتی

به طور کلی، زردی در طب سنتی ایران محصول بالا رفتن سطح صفرا در بدن است. همانطور که می دانید صفرا، یکی از اخلاط چهارگانه بدن است که از طبع گرم و خشکی برخوردار است و اصطلاحا آنرا معادل آتش می دانند. بنابراین درمان زردی نوزاد در طب سنتی بر اساس همین مکایزم دنبال می شود.

2 نکته علمی و در عین حال جالب:

1️⃣ معمولا زردی در پسران بیشتر از دختران دیده می شود که این بدان علت است که پسر ها در مقایسه با دختران، طبع گرم و خشک تری دارند و در نتیجه بیماری هایی که ناشی از این طبع هستند را بیشتر می گیرند.

2️⃣ آتش معادلی از صفرا بود و همانطور که آتش همواره میل به صعود و بالا رفتن دارد و به همین دلیل، زردی هم از بالای بدن شروع می شود و اگر غلظت زیادی وجود نداشته باشد، به نقاط پایین بدن نمی رسد.

 

ترنجبین و شیرخشت، 2 داروی اصیل درمان زردی نوزاد

شاید بتوان گفت در ایران معروف ترین داروی درمان زردی نوزاد، یکی ترنجبین است و دیگری هم شیرخشت که برای درمان زردی نوزاد بسیار مفید هستند. این دو دارو از زمان های گذشته به قدری بین مردم شناخته شده بود که حتی جزئی از سیسمونی نوزاد به حساب می آمد!!! اما متاسفانه با گذشت زمان خیلی از ما حتی اسم این دارو های طبیعی و کم عارضه را هم فراموش کردیم … .

ترنجبین از طبیعت گرم و تر خفیفی برخوردار است. شما با دادن ترنجبیل به نوزادتان به اندازه ای که باعث اسهال ملایم آن بشود می توانید کمک موثری به درمان زردی کودک خود بکنید.

ابن سینا در کتاب قانون خودش درباره خواص شیرخشت گفته است؛ این گیاه دارای مزاجی معتدل بوده و اثرات مسهلی دارد و خواص آن مشابه ترنجبین است ولی باید دانست که حتی از خود ترنجبین هم قوی تر عمل می کند و خاصیت زداینده ای دارد.

 

✔ شیوه مصرف:

1 نخود از شیرخشت برداشته و نصف قاشق چای خوری هم ترنجبین نیاز داریم تا این دو را در استکانی که تا نصفه، آب جوش دارد ترکیب کنیم، بعد از ترکیب و حل کردن این دو در آب جوش باید مایع به دست آمده را با پارچه ای نخی صاف کنید و آرام آرام به نوزادتان بدهید تا بخورد.

در صورتی که مشکل زردی نوزاد بالا باشد و ضرورتی باشد، حتی مصرف 2 تا 3 بار آن در یک روز هم اجازه داده شده است.

 

4 نکته مورد نیاز:

🔷 ترنجبین کاملا شیرین بوده و به هیچ شیرین کننده ای احتیاج ندارد.

🔷 شما شیرخشت را می توانید بدون ترنجبین هم استفاده کنید ولی اگر تاثیر بیشتری می خواهید، بهتر است به همراه ترنجبین باشد.

🔷 اگر به هر دلیلی نمی خواهید از شیرخشت استفاده کنید، می توانید به جای آن از بیدخشت استفاده کنید که جایگزین مناسبی است.

🔷 برای اثر بخشی دوچندان درمان زردی نوزاد، خوب است که مادران هم این دارو ها را مصرف کنند.

 

درمان زردی نوزاد با حمام عرق کاسنی!

خواص عرق کاسنی برای ترمیم سلول های کبد بسیار مفید است و مادران علاوه بر مصرف خوراکی آن، می توانند نوزاد خود را با این عرق شست و شو دهند به این شکل که یک لیوان از عرق کاسنی را به یک لگن آب اضافه کنند و حدود 10 تا 15 دقیقه نوزاد خود را در آن شست و شو دهند و سعی شود این کار به صورت منظم تا چند روز ادامه یابد تا کمک خوبی به درمان زردی نوزاد شود.

همچنین حمام درمانی با جوشانده گیاهان دارویی ای همچون گل بنفشه و یا گل ختمی هم می تواند تاثیرات خوبی داشته باشد.

 

درمان زردی نوزاد با نور خورشید

کودک خود را در برابر تابش نور خورشید قرار دهید

نور آفتاب باعث حل شدن بیلی روبین در پوست می شود و در نتیجه از طریق ادرار و مدفوع از بدن خارج می شود که این آیتم کمک خوبی برای درمان زردی نوزاد محسوب می شود.

لذا خوب است که برای چند روزی، روزانه 10 تا 15 دقیقه نوزاد خود را از پشت پنجره در مقابل تابش نور خورشید قرار دهید. (البته برای اینکار مشورت با پزشک را فراموش نکنید.)

 

شیردهی به نوزادتان را بیشتر کنید

شما با افزایش تعداد شیردهی، باعث افزایش فعالیت های روده نوزاد خود می شوید که در نتیجه مقدار بیلی روبین دفع شده بدن او از طریق ادرار و مدفوع افزایش می یابد و این فرآیند برای بهبودی زردی نوزادتان بسیار مفید است. توجه داشته باشید که اگر فرزندتان شیر مادر می خورد پس باید در چند روز اول تولد خودش 8 تا 12 وعده شیر بخورد و این مقدار ضروری است و کودکانی هم که شیرخشک مصرف می کنند معمولا باید در هفته اول بعد از تولد چیزی بین 30 تا 60 میلی لیتر شیرخشک در هر 2 تا 3 ساعت مصرف کنند.

 

چه زمانی زردی نوزاد خطرناک است؟

مادران عزیز؛ بگذارید خیالتان را مقداری راحت کنیم:

زردی، رایج ترین بیماری نوزادان بوده و معمولا حتی نیازی به درمان هم ندارد و خوشبختانه بعد از مدتی خودش از بین می رود، هر چند نادرا باعث مشکلاتی پیچیده هم شده است.

درست است که زردی نوزادان یک بیماری رایج است ولی باید دانست که اگر میزان بیلی روبین در بدن خیلی بالا برود می تواند، به مغز منتقل می شود و مشکلاتی دیگر را به بار می آورد.
نادرا دیده شده است که این بیماری باعث آسیب هایی دائمی به مغز (فلج شدن یا ناتوانایی هایی رشدی و یا مشکلاتی در یادگیری)، شنوایی و … شود.

اگر نوزادتان علائم زیر را داشته باشد، خطر بیماری او جدی است و باید تحت مراقبت قرار گیرد؛

🔴 رخوت و سستی غیر عادی

🔴 زردی پا، مخصوصا کف پاها

🔴 ضعف عضلانی

🔴 گریه های مکرر بی دلیل

🔴 آشفتگی و ناخوشی

🔴 تب

 

میوه های زرد، از عوامل زردی نوزاد است؟!

میوه های زرد را به راحتی در دوران بارداری و شیردهی نوش جان کنید که به هیچ وجه باعث زردی نوزاد نمی شود. البته توجه داشته باشید که برخی اوقات در سنین بالاتر در بچه ها دیده شده که به علت خوردن همین میوه های زرد، آنها با زردی مواجه شده اند (البته این تقصیر مادران نیست و بچه ها خودشان باعث این مشکل شدند😋) و خوردن بیش از حد میوه هایی مثل نارنگی، هویج و … در کودکان 3 تا 6 سال می تواند این مشکل را به وجود بیاورد، چراکه مصرف زیاد این میوه ها باعث می شود رنگدانه های آنها بر روی پوست باقی بمانند.

 


مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم … . 


ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. نریمان می گوید

    مقاله مفیدی بود کمک کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.