چه خوراکی هایی باعث ناباروری میشود؟ (از زبان دکتر مژگان تن ساز)

در حال بارگذاری ویدیو ...
ناباروری از سری بیماری هایی به شمار می رود که خود فرد در ابتلا به آن نقش مهمی دارد و در بسیاری از موارد می تواند از آن جلوگیری کند.
حتما مقاله زیر را تا آخر مطالعه فرمایید.

رفتار و نقش تغذیه در بارداری و ناباروری

نقش ما در ناباروری کم نیست، یکی از مهم ترین عوامل سبک زندگی ماست از همان دوران کودکی و بچگی از نوع تغذیه گرفته تا نوع ورزش و نوع استرس هایی که متحمل می شدیم و می شویم همچنین نحوه ی خواب و شغل و از این قبیل موارد. بر روی برخی از موارد همچون اثرات سیگار و قلیان ، اثرات مشروبات الکلی مطالعات علمی شده است و به اثبات رسیده که در ناباروری چه اثراتی دارند و بر روی برخی از عوامل دیگر نیز مطالعات، در دست انجام است.

بنابراین ما خودمان هم می توانیم در ناباروری خودمان نقش داشته باشیم.

یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین عوامل در ناباروری این است که زوجین بعد از ازدواج تا مدت زیادی از باردار شدن جلوگیری و پیشگیری می کنند که همین امر یعنی افزایش سن از اصلی ترین عوامل کاهش قدرت باروری به شمار می آید. همچنین توجه داشته باشید که سن ازدواج ها هم که امروزه بالارفته خطر ناباروری در خانواده ها را بیشتر کرده است.

 

امروزه میزان ناباروری شیوع یافته یا کم شده؟

امروزه ناباروری شیوع خیلی زیادی یافته است و به طور کلی طبق آمار های ذکر شده 10 تا 15 درصد زوجین مبتلا به ناباروری هستند و در کل جهان حدود 70 ملیون زوج نابارور داریم و در ایران هم حدودا 10 تا 12 درصد از زوجین مبتلا به ناباروری هستند.

 

ناباروری مشکلی برای زوجین:

30 تا 40 درصد از مشکل ناباروری مربوط به مردان است و ربطی به زنان ندارد و همچنین 30 تا 40 درصد از مشکل هم مربوط به زنان می شود و به مردان ربطی ندارد و 10 درصد نیز مشترک و از زوجین است و 10 درصد مابقی را هم علل ناشناخته تشکیل می دهند.
یک نکته روانشناسی در تحلیل رابطه زوجین در این زمان آن است که باید هردو تلاش کنند تا کسی که مشکل از جهت اوست هرگز احساس گناه یا کم بود نکند چراکه این احساسات ، سبب ایجاد استرس و اضطراب در او می شود و یکی از اساسی ترین عوامل برای ایجاد ناباروری در شخص همین استرس و اضطراب است.
پس وظیفه ی زن و شوهر است که هردو متمرکز باشند بر اینکه همچنین احساسی در هیچ کدام از آنها ایجاد نشود چراکه فقط باعث خراب تر شدن شرائط جسمی و زندگی آنها می شود.

 

آیا اعضای مختلف بدن مثل قلب و مغز بر باربری موثر هستند؟

در طب سنتی و طب مدرن ( البته نه به قوت و دقت طب سنتی) اعتقاد بر این است که اگر فردی در قسمتی از بدنش به غیر از تخمدان ها و رحم و … مثل دستگاه گوارشی و یا کبد یا قلب و یا حتی رنج از یبوست و نفخ دارای مشکلی باشد این مشکلاتی که در غیر از محل اصلی خود هستند نیز می توانند کاملا موثر باشد در روند باروری یا ناباروری فرد مورد نظر لذا سلامتی تمام اعضاء بدن در باروری یا ناباروری فرد مهم و موثر می باشد.
بنابراین می تواند یک مشکل روحی به خاطر ارتباط های هورمونی و تاثیرات مغز بر روی تخمک گذاری در
زنان یا تولید اسپرم در مردان باعث ناباروری مرد یا زن شود.
یکی دیگر از عواملی که هم طب سنتی و هم طب مدرن به آن معتقد هستند چاقی و لاغری زیاد افراد است بنابراین اشخاصی که خیلی چاق یا خیلی لاغر هستند و یا از رژیم های خیلی سخت و فشرده ای برای لاغری خود استفاده می کنند هم در معرض ناباروری می باشند و مطالعات انجام شده این امور را از عوامل ناباروری می داند.

 

تغذیه برای درمان یا پیشگیری از ناباروری:

ابتداء باید دانست که تغذیه باید بر پایه ی مزاج خود شخص مورد نظر شکل بگیرد لذا یک نسخه همه گیر و یک توصیه به تک تک افراد نمی توان کرد ولی ما سعی می کنیم عمومی ترین و بهترین توصیه ها را برایتان مطرح کنیم :
حکمای طب سنتی اعتقاد دارند که یک غذا اگر بخواهد تولید منی داشته باشد باید دارای سه ویژگی باشد:

1)مزاج غذا رو به گرمی باشد

2) غذا سهل الهضم ( هضم آسان ) باشد

3) غذا نفاخ باشد

حالا اگر غذایی دارای این سه ویژگی بود این غذا برای تقویت قدرت باروری مفید خواهد بود. خوب قاعدتا شاید خیلی از غذا ها دارای این سه ویژگی به طور همزمان نباشند ولی برخی غذا ها مثل نخود، دارای این سه ویژگی هست و برای قدرت باروری مردان و زنان بسیار مفید است همچنین نخود برای تقویت کبد و کاهش چربی ها در بدن نیز مفید است. لوبیا هم به همین شکل است و در طب سنتی لوبیا را به عنوان بدل نخود می شناسند البته باید توجه داشت که مصرف بیش از حد لوبیا تاثیر عکس می گذارد و باعث سقط جنین می شود لذا در دوران بارداری مصرف آن باید کاهش یابد.
گلاب نیز از موادی است که در طب سنتی به آن زیاد اشاره شده است و خواص آن از این قبیل است:
مقوی رحم ، حافظ جنین ( که بر خلاف لوبیا در دوران بارداری می توان مقدار مصرف آنرا افزایش داد، تقویت قلب، تقویت کبد، تقویت مغز، مفرح، کاهش استرس، تقویت قدرت نگهدارندکی رحم، اثر خوب بر روی خواب و …
بنابراین گلاب را برای تقویت قدرت بارداری از دست ندهید.

 

ناباروران در طول یک روز چگونه تغذیه کنند؟

برای صبحانه: بسیار عالی است که از مرباهای موادی که مقوی برای قدرت بارداری هستند استفاده کنید مثلا مربای به، مربای سیب، مربای هویج ( خصوصا هویج ایرانی یعنی همان زردک )، مربای شقاقل، مربای گل سرخ. همچنین می توان از ترکیباتی که از شیر با برنج تشکیل می شوند مثل خود شیر برنج یا حریر بادام با آرد برنج یا با آرد خود که قدرتمند تر است و همراه شیر و اضافه کردن بادام. البته به میزان کالری آن هم توجه کنید و فراموش نکنید که چاقی زیاد هم از عوامل ناباروری است لذا استفاده از مرباهای خانگی کم شکر ( اگر شکر سرخ باشد بهتر است) یا بی شکر بیشتر توصیه می شود.

میان وعده ها: از خود این میوه هایی که مقوی قدرت بارداری هستند به صورت خام و یا به صورت پخته استفاده کنید همچنین از خشکبار ها هم استفاده کرد مثل مغز بادام و گردو ( البته به خاطر گرمایی که دارد در برخی از افراد می تواند موجب سردرد و یا حساسیت آنها بشود) و مغز فندق و خود کنجد. همچنین می توان از این خشکبار در ترکیب و قالب شیر استفاده کرد مثلا پودر پسته و بادام و گردو و… را با شیر و عسل ( یا شیر با شیره انگور) مخلوط کرده و این معجون مقوی و خوش مزه را نوش جان کرد.

غذا چی بخوریم تا قدرت بارداری را بالا ببریم؟

در بین گوشت ها یکی از بهترین نوع آنها گوشت گوسفندی جوان است چراکه گرم است و سهل الهضم همچنین گوشت میگو هم بسیار سفارش می شود برای تقویت قدرت باروری، بعلاوه برای خصوص خانم ها گوشت بلدرچین خیلی مفید می باشد که حالا از این گوشت ها می توان غذا ها و ترکیبات مختلف و متنوعی ساخت که به کباب کردن آنها اشاره و سفارش ویژه ای شده است مثلا می توان ترکیبی از این گوشت ها و میوه ها را با هم به وجود آورد مثل خورشت به، خورشت سیب، خورشت هویج،خورشت اسفناج، خورشت خلال بادام یا تاس کباب سیب، تاس کباب به، همچنین هویج پلو و نخود آب و فسنجون با ترکیب گردو و بادام و خورشت پسته که شبیه به فسنجون درست می شود و بسیاری از غذا های خوش طعم و مختلف دیگر.

 

بهترین برنامه غذایی برای سلامت و قدرت باروری بدن (حتما مطالعه کنید)

 

چای مضر است یا مفید؟

طبیعتا به عنوان میان وعده و نوشیدنی بهتر است که از دمنوش هایی استفاده کنید که برای قلب، مغز، کبد، رحم مفید است مثل دمنوش به، دمنوش سیب، گل گاوزبان، بهار نارنج و … البته خود چای هم اگر افزودنی و رنگ و اسانس نداشته باشد چون می تواند تاثیر آرامش عصبی ایجاد کند.
بنابراین دمنوش هایی که باعث آرامش اعصاب هستند را به طور عمومی سفارش می کنیم.

 

آیا موادی هست که باید از آنها اجتناب کرد؟

حکمای طب سنتی مواردی را بیان کرده اند به ویژه برای افراد سرد و خشک مزاج غذا هایی که سرد و خشک هستند خوب نمی باشد چراکه ماده ی کمی در بدن تولید می کنند لذا قدرت باربری را پایین می آورند، همچنین ترشی ها هم از این قبیل است چه ترشی در غذا ها و چه در میوه ها و در هر نوع خوراکی ای باید از استفاده ی بیش از حد آنها جلوگیری نمود، و یکی دیگر از مواردی که حکماء بدان اشاره کرده اند خوردن آب سرد در برخی شرائط نامناسب است مثلا وقتی بدن انسان گرم است که صبح به صورت ناشتا از همین قبیل است همچنین بلافاصله بعد از حمام یا ورزش یا بین و بعد از غذا و …

 

این مقاله صرفا جهت مطالعاتی دارد وبرای استفاده از دستورات طبی آن حتما با پزشک سایت مشورت شود. مسئولیت استفاده خودسرانه از گیاهان دارویی یا داروهای گیاهی بدون مشورت با پزشک بعهده خود فرد است. برای ویزیت رایگان به این بخش مراجعه کنید (ویزیت رایگان) باتشکر. اکسیرطب.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.